Náš e-shop je zavřený. Děkujeme za pochopení

Vše, co potřebujete vědet o látkových plenách

Látkové pleny v kostce (1)

 

Rozhodujete se o možnosti používat látkové pleny? Ať už vás k tomu vedou ekonomické důvody, ekologické nebo zdravotní, přinášíme vám základní přehled všech možností a důvodů proč se s radostí do látkování vrhnout. Některé maminky používají jen látkové pleny, některé je kombinují s jednorázovými, ať už se rozhodnete jakkoliv, každá varianta je správná a najděte si v systému přebalování svůj styl odpovídající vašim možnostem, životnímu stylu, dítěti a ciťte se v tom svobodně. 

Ekologie, ekonomika a zdraví

Látkové pleny mají neoddiskutovatelnou ekologickou výhodu. Odhaduje se, že ročně se vyprodukuje v UK 3 miliardy tun a v USA 3,5 miliardy tun odpadu z jednorázových plen, které navíc skončí často na skládkách, kde navíc kontaminují půdu a spodní vody. Na jedno dítě to odpovídá zhruba 4 - 6 tisícům jednorázových plen, které (v případě komerčních výrobků) nejsou vyrobeny z rozložitelných a přírodních materiálů. 

Z ekonomického hlediska jsou látkové pleny velkou úsporou. Oproti tisícům jednorázových plen je jednorázová investice do látkových, kterých potřebujete 20  - 30 kusů, větší, ale z dlouhodobého hlediska ušetříte tisíce, navíc od druhého dítěte se investice vrací několikrát více. Na tento argument uslyší především tatínkové. Obecně lze říci, že prvotní investice se při koupi nových kusů pohybuje na celou sadu látkových plen okolo 10 tisíc.

V neposlední řadě je potřeba zmínit i zdravotní benefity pro miminko. Látkové pleny na rozdíl od jednorázových přirozeně "dýchají", tedy jsou více prodyšné. Odhaduje se, že v látkových plenách je až o jeden stupeň Celsia nižší teplota, což je důležité pro správný vývoj pohlavních orgánů jak kluků, tak holčiček. Prodyšnější materiály předchází také vzniku opruzenin. A důležité je také myslet na to, že jednorázové komerční pleny obsahují různé chemické látky, které se stykem s tekutinami (močí, stolicí) uvolňují a vstřebávají jemnou dětskou pokožkou. V plenkách je dítě 24 hodin denně několik let.

Typy látkových plen

Látkové pleny se vyrábí v několika variantách, které jsou vhodné pro různé období nebo životní styl či pohodlí během přebalování.

Látkovou pleny tvoří tři základní vrstvy:

 - separační plenu, která zadrží většinu stolice a sají i moč

 - savou vrstvu (několik variant) + případně extra savé vrstvy

 - svrchní kalhotky, které tvoří voděodolnou vrstvu
latkovky_sio

Kalhotkové pleny, svrchní pleny a AIO se vyrábějí v zapínání na suchý zip nebo patentky. Suchý zip má tu výhodu, že ho můžete přesně zapnout tam kde potřebujete, děti si s ním ale mohou hrát a kalhotky snadno rozbalit. Oproti tomu patentkové zapínání je pevnější, není tak snadno otevíratelné, ale musíte se při přebalování držet našitých patentků.

Látkové pleny se obecně vyrábějí buď rostoucí (mají zmenšovací řadu patentků) nebo velikostní. Rostoucí látkové pleny jsou zpravidla od cca 4 - 15 kg. V případě, že máte přebytek materiálu při zmenšení, doporučujeme materiál nahrnout na bříško a ne mezi nohy. Také při přebalování kluků doporučujeme pindík ukládat nahoru na bříško.

Čtvercové pleny

Klasické čtvercové pleny, které se používají desítky let (a které jste možná podědily, nebo dostaly od nějaké kamarádky) jsou skvělou variantou do začátku. Novorozená miminka vylučují často a málo, takže nepotřebujete extra savé varianty. Navíc jsou většinou vyrobena z bavlny, která se dá vyvářet a žehlit, takže můžete v začátcích snadněji udržovat hygienu. Někteří výrobci vyrábějí i bambusové čtvercové pleny, které můžete kombinovat s těmi bavlněnými a použít je jako savou vkládací vrstvu.

Čtvercové pleny skládají na dva základní sklady - novorozenecký a pro větší děti tzv. na draka. Vyrábějí se v základním rozměru 70 x 70 a ve větším 80 x 80 cm. Pro uchycení čtvercových plen doporučujeme Snappi sponku.

Čtvercové pleny se také někdy vyrábějí ve vícevrstvé variantě. Dají se poskládat na kalhotkovou plenku nebo i použít později jako savá vkládací extra vrstva.

Bambusová čtvercová plena T-tomi

Kalhotkové pleny

Kalhotkové pleny jsou často vyrobeny v rostoucí variantě, ale naleznete na trhu i nabídku oddělených velikostí. Kalhotkové pleny jsou většinou vyrobeny z bavlněné vrchní vrstvy s veselými obrázky a savé vrstvy z bambusu. Naleznete ale také na trhu kalhotkové plenky celobavlněné nebo dokonce konopné.

Speciální variantou jsou tzv. noční pleny, nejedná se o nic jiného než to, že má kalhotková plena více vrstev (je savější), aby vydržela celou noc. Popřípadě muže mít i našitou fleecovou dotykovou vrstvu.

Kalhotková plena - přebalovací set suchý zip, monkies x-1000x1000

Tvarované pleny, SIO (snap in one)

Jsou variantou kalhotkových plen a pomocí patentků se nejčastěji vpínají do svrchních kalhotek. Můžete si takto připravit dopředu plenky "vše v jednom" a urychlit tak přebalování. Vyrábí se nejčastěji z bambusové viskózy.

Vkládací pleny

Většinou mají podlouhlý tvar a tvoří extra savou vrstvu, která se vkládá navíc do tvarovaných nebo kalhotových plen. Jsou určeny pro větší děti, které už hodně vylučují.

Unuo plenky

Svrchní pleny

Tvoří nejsvrchnější vrstvu látkových plen a chrání oblečení před protečením. Svrchní pleny jsou propustné pro páru, ale nepropustí tekutiny. Vyrábí se z několika materiálů.

Nejčastěji naleznete na trhu svrchní kalhotky s tzv. PUL zátěrem, které jsou vyrobeny z polyesteru laminovaného polyuretanem, čili z umělého materiálu. Snadno se udržují, při přebalování v případě vlhkosti či ušpinění stačí otřít a použít znovu.

Přírodní variantou jsou vlněné svrchní plenky, vyrobené v nohavičkové natahovací variantně nebo výjimečně i zapínací. Příjemné nekousavé merino svrchňáky se většinou vyrábí ve velikostních řadách (nerostoucí). Aby byly vlněné kalhotky voděodolné je třeba je tzv. lanolinovat, tedy vlněné svrchňáky dávat (podle návodu) do lanolinové lázně na několik hodin. Lanolin je přirozenou složkou vlny, kterou ovečky produkují.

Nejméně vyhledávanou variantou jsou fleecové svrchní plenky, vyrobeny z kvalitního polar fleecu, který nežmolkuje. Nemusí se lanolinovat, jsou prodyšnější něž PUL svrchní kalhotky, ale nejsou odolné při fyzické zátěži. Větší těžší děti, které v plenkách sedí nebo leží celou noc mohou fleece stlačit a ten poté proteče. Proto jsou vhodné buď na malé miminka, nebo naopak pro velké děti přes den, kdy v plenkách spíše běhají.

Svrchní kalhotky monstera Garden Carrier

AIO (All in one) KAPSOVÉ pleny

AIO plenky jsou vlastně sešité svrchní kalhotky s látkovou plenkou do jednoho kusu. Představují nejrychlejší variantu při přebalování (máte jeden kus, nikde nic neupínáte), ale také nejdražší variantu. AIO plenky se vyrábějí se zapínáním na suchý zip nebo na patentky stejně jako svrchní kalhotky, mají zpravidla dotykovou fleecovou vrstvu a vnitřní savou bambusovou vrstvu, která se na praní vyjme nebo odepne (je v kapse, proto také kapsové plenky). 

Jsou skvělé na jednoduché přebalení (u lékaře, na cestách, mim domov) a pro přebalování osobami, které to nedělají běžně (pro tatínky, babičky, když hlídají).

Separační pleny

Tvoří první vrstvu u zadečku a jak název napovídá, separují hrubé částice (stolici) od látkové pleny a usnadňují tak praní. Separační pleny se nejčastěji vyrábí z celulózy a prodávají se v rolích. Jednoduše tak utrhnete obdelník vložíte do plenky a při přebalování vyhodíte. Pokud máte trubky s malým průsvitem, raději do WC nevyhazujte, protože se nerozloží hned. Některé maminky separačky také perou (pár praní vydrží, než se rozpadnou), v tom případě doporučujeme praní v síťce, ať nemusíte navíc v případě rozpuštění či potrhání čistit celou pračku.

Pro starší větší děti můžete separační pleny vyměnit za viskózové, které nenasákávají tolik jako celulózové a jsou tudíž vhodné pro pevnější stolici. Nebo případně i bambusové separační plenky, které jsou povrchově pocitově mokřejší, takže pomáhají k zafixování, že po vylučování se děti necítí v suchu, tedy při zvykání na nočník.

Existují také pratelné fleecové separační plenky, pokud nechcete vyhazovat vůbec žádný odpad. Fleece je povrchově suchý, takže miminko se nebude cítit v mokru.

bambusove separacni pleny T-tomi

Typy materiálů používaných na látkové pleny

Pro použití, výběr a péči o látkové pleny jsou rozhodující také zvolené materiály.

Bavlna

Bavlna nebo biobavlna je skvělá protože se dá vyvářet, žehlit (pokud chcete) a je to zcela přírodní materiál.

Bambus

Bambusová viskóza je 3x více savější něž bavlna (což také znamená delší schnutí), navíc je antibakteriální, takže se nemusí vyvářet na vysoké teploty, naopak jí vysoké teploty při praní poškozují. Pokud bambusové plenky tvrdnou vlivem vodního kamene zásadně nepoužívejte žádná změkčovadla, poškozují křehké bambusové vlákno. Lépe je plenky občas vyprat v měkké vodě, pokud k ní máte přístup, nebo sušit v sušičce (nebo aspoň občas). Pomáhá také vyprané plenky promnout v ruce.

Bambus neperte na vyšší teplotu než 60 st. jinak ho zničíte.

Bambus také dává povrchově mokrý pocit, takže je skvělý, když chcete dítě zvykat na nočník, protože si spojí, že po vyloučení je mokrý pocit.

Konopí

Přírodní materiál, který netrpí tolik na tvrdnutí jako bambus, je také antibakteriální, ale není tolik savý jako bambus, přesto je asi 1,5 x savější než bavlna.

Fleece

Fleece je umělý materiál náchylný na fyzický tlak. Povrchově je ale suchý a odvádí tekutiny dovnitř savé vrstvy plenky, proto se často používá jako dotyková vrstva v AIO plenkách.

Péče a praní

Použitou plenku skladujeme do vyprání v nádobě s vrškem na sucho nebo na mokro. Pro příjemnější pocit doporučujeme na víčko skladovací nádoby nakapat pár kapek silice eukalyptu, tea tree nebo levandule. Skladovací nádoba může být cokoliv objemného s víčkem.

Pokud skladujete pleny na sucho, znamená to, že po přebalení skvrnu nejlépe potřete žlučovým mýdlem a uložíte do nádoby. Tento způsob má za výhodu, to, že nemusíte vyměňovat vodu ve skladovací nádobě a nevýhodu tu, že skvrny zaschnou, tedy se hůře perou.

Pokud skladujete na mokro, ve skladovací nádobě je voda nejlépe s desinfekčním prostředkem. Výhodou je, že skvrny nezaschnou, ale vodu je třeba minimálně jednou za den vyměnit.

Skvělým pomocníkem vám bude velký prací pytlík, které do nádoby dopředu dáte a až nastane čas praní, jen ho celý vyjmete a vhodíte do pračky bez nutnosti na pleny šahat.

Pro snadnější praní doporučujeme používat žlučové mýdlo - rozkládá organické nečistoty, a to v tekuté nebo tuhé variantě. Případně doporučujeme na přednamočení sodu.

zlucove-mydlo-140-g_02500_0002_bile_open_w

Plenky na suchý zip mají zpravidla našitý malý protizip, takže jej nezapomeňte použít, ať se při praní zbytečně nevytahují vlákna.

Perte dle materiálu na příslušnou teplotu v ekologickém prací prášku bez aviváže, změkčovadel a zesvětlovačů a jiné chemie. Myslete na to, že miminko je v plenkách 24 hodin denně a vylučuje do ní. Perte v pračce z poloviny zaplněné, aby v ní bylo dostatek vody a nastavte i program na máchání.

Látkové pleny můžete sušit v sušičce, pouze svrchní PUL kalhotky do sušičky nepatří. Látkové pleny není potřeba žehlit pokud nechcete, pouze to doporučujeme v případě průjmu nebo nějaké infekce. V případě, že nemáte sušičku, nechte je volně doschnout. V létě můžete sušit na sluníčku, které pěkně vybělí skvrny a desinfikuje.

Na cesty a mimo domov doporučuje také koupit 2 přebalovací pytlíky, jeden na čisté a jeden na špinavé pleny. Přebalovací plenkové pytlíky jsou většinou vyrobeny ze stejného materiálu jako jsou PUL kalhotky, takže se plenky nezapaří a nezničí. Později je využijete třeba na plavky.

Přebalovací sada

Obecně potřebujete zásobu plen na 3 dny - 2 dny plenky skladujete, třetí den perete, tak abyste na ten třetí den nějaké měla. Předpokládá se, že se přebaluje 8x za den, čili celkově potřebujete 24 variant plen.

Co tedy přesně a v jaké množství doporučujeme koupit?

 •  2 balení jednorázových novorozeneckých plen do porodnice: po porodu a v porodnici pravděpodobně nebudete chtít řešit jak skladovat a kde prát pleny
 •  2 balení čtvercových vysokogramážních bavlněných plen 70 x 70: nekupujte tenké plenky, které se hodí například na zakrytí kočárku, v pozdější fázi je využijete jako vkládací vrstvu
 •  20 kusů kalhotkových plen rostoucích, nebo tvarovaných - vpínacích (SIO)
 •  2 - 3 kusy nočních kalhotkových plen (můžete dokoupit později)
 •  2 - 3 kusy vkládacích plen (můžete dokoupit později) nebo balení bambusových čtvercových plen
 •  2 - 3 kusy rostoucích AIO plenek (malé AIO plenky do porodnice jsou hezký dárek, ale reálně z nich miminko rychle vyroste)
 •  3 kusy svrchních kalhotek
 •  2 - 3 kusy Snappi sponek: budete se divit, jak snadno se ztratí
 •  roli separačních plen
 •  kyblík s víčkem na skladování plen
 •  velký prací pytlík
 •  desinfekční prostředek
 •  žlučové mýdlo
 •  prací prášek
 •  lanolin, pokud jste se rozhodla pro vlněné svrchní kalhotky
 •  pratelnou přebalovací podložku
 •  2 kusy pytlíků na skladování plen na cesty

 

Spousta maminek kombinuje látkové plenky s jednorázovými, pokud jste se rozhodla pro tuto variantu, nebudete potřebovat tolik kalhotkových plenek, jako doporučuje v přehledu viz výše. Látkování není buď a nebo, neznamená, že musíte používat pouze látkové pleny, přizpůsobte si výběr vašim možnostem a preferencím. Pokud se rozhodnete kombinovat látkové pleny s těmi jednorázovými, doporučujeme sáhnout po eko variantě, která je kompostovatelná a neobsahuje chemii. 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz