Náš e-shop je zavřený. Děkujeme za pochopení

Udržitelná móda aneb Fashion Revolution Week se blíží

DINING IN TOKYO

 

Možná jste se s myšlenkou udržitelné módy setkali, možná ještě ne, každopádně s blížícím se Fashion Revolution Week (FB stránku české kampaně naleznete zde) si toto téma vyloženě žádá o pozornost. Jakkoliv pateticky, to může znít - udržitelná móda je totiž o přístupu každého z nás.

Udržitelná móda je velkým světovým tématem, hlavně v době, kdy je možné dozvědět se skrze média o dění na druhé konci planety prakticky okamžitě. Některé dokumenty nebo i denní zprávy přichází s informacemi, jak se oblečení, které nosíme, vyrábí. Kdo ho vyrábí, co za to má, jaké jsou jeho pracovní podmínky (počet hodin, nebo stav budov ve kterých pracují tisíce lidí), a co to pro jeho bezprostřední životní prostředí znamená. Vystupují otázky jako, co je vlastně Fair trade certifikace, jestli opravdu někdo někde někoho kontroluje, jestli to všechno také není otázka financí? Má někde na druhé konci planety odnášet příroda to, co já nosím doma?

Neumím na tyto otázky odpovědět, co ale umím, je změnit přístup, který ke svému oblečení mám. A ještě lépe, jak se rozhodnu při nákupu příštího oblečení.

Nikomu nic nenutím, ale možná Vám pomůže si při příští nákupu položit tyto 3 otázky, aneb drobný návod, jak nakupovat eticky:

 

1. potřebujete to opravdu?

Známe se :-) Potřebujeme nutně nové spodní prádlo, šaty, kabelku, kabát, kalhoty....nebo jsme někde viděly úžasný kousek, se kterým bychom byly úžasné. Možná je to pravda, možná ne. Zkusme si opravdu upřímně odpovědět, proč novou věc potřebujeme, nebo proč něco nakupujeme. Nudíme se? Stal se z nakupování životní styl? Zakládáme si na tom, že máme to nejoriginálnější oblečení v naší práci? To nejoriginálnější, které prodávají řetězce? Nebo nakupujeme ze zvyku? Neléčíme si nějakou bolístku? Připadáme si málo sexy, žádané, krásné nebo seriózní?

Šaty dělají člověka a na pocitu být úžasná, také není nic špatného. Jen se ptám, jestli některé věci by nemělo řešit spíš zamyšlení než nákup nového oblečení.

 

2. Musí to být nutně nové?

Jasně, chcete si připadat úžasně a já se Vás ptám, jestli ten úžasný kousek musí být nový. Než si stihnete představit hromady triček za pár korun naházené ledabyle v kovové krabici na zemi second handu, tak si pojďme představit, jaké možnosti na našem trhu jsou.

Online aukční domy

Mezinárodní e-bay nebo české aukro? Spousta oblečení a doplňků, které někdo koupil, dostal, vyprodává nebo už nechce? Ušetříte a mimo jiné i akce samotná může být zábava.

second hand

Rozhodně stojí za to si najít nějaký v okolí. Pokud jste tvořivé nebo šikovné duše, můžete se na internetu inspirovat množstvím návodů, jak kousky vylepšit, přešít, nebo využít novým způsobem.

upcycling nebo i recyklovaná móda

Z vintage módy se stal pojem. Já osobně miluji věci s příběhem, a pokud se Vám podaří najít nebo koupit opravdu krásný kousek oblečení, často s trochou péče nebo oprav, máte signature clothing Vaší garderóby. Recyklovaná móda je dle mého názoru taková, kde z původního již nevyhovující kousku, návrhář udělá kousek nový. A to se pak dějí věci. Pokud jste na skutečné ikony české recyklované módy ještě nenarazily, rozhodně bych doporučila začít od Ľubica Skalská-slow fashionHANA FRISONSOVA nebo La Femme MiMi. Popravdě se tyto dva pojmy pro znovu využití oblečení dost prolínají a často návrháři dělají obojí. 

swap párty

Udělejte si babinec s kamarádkami, každá doneste něco, co doma tak nějak leží ve skříni a vyměňujte, kombinujte, a co by mělo zůstat ladem, darujte potřebným.

Ethical isthe newblack

 

3. lze to koupit eticky?

Co to znamená u nás v ČR koupit něco eticky? Mimo zmiňované upcycle módy, je to především obecná podpora českých návrhářů, kteří vyrábí u nás. Stále jsme v předpokladu, že chceme vypadat úžasně a nechceme udělat díru do rozpočtu. Není to vůbec až tak přehnaně drahé, nebo nedostupné, jak se může zdát. Pokud se Vám podaří najít toho Vašeho návrháře, budete mít nejen opravdu originální kousek, ale i dobrý pocit, že jste podpořili mladé lidi, kteří něco tvoří, přispívají k rozvoji řemesla a designu obecně. Začíná čas jarních a letních designových festivalů a akcí, vyražte a naberte kontakty. Pokud se ve vašem okolí nic zajímavého nekoná, přidejte se do FB skupin nebo navštivte například artbe.cz

 

Co je to fashion revolution week?

Na podporu právě udržitelné módy je jednou za rok celosvětový týden kreativního, etického a transparentního textilního průmyslu. V rámci týdne 24.4. - 30.4.2017 se můžete vyfotit a na sociálních sítích sdílet v oblečení, které parametry udržitelné módy splňuje a doplnit hashtagem #whomademyclothes. (nebo se vyfotit s cedulkou a tímto hashtagem).

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz