Blog, Strana 2

Click.read.Share_1

 

30 tipů jak si užít těhotenství

článek

 

Těhotenství je vždycky trochu zázrak přírody, a zatímco kamarádka ho mohla mít úplně v pohodě, vaší nejvyšší metou budou „pokusy“ o pohodový jiný stav. Ať tak či tak, neztrácejte pozitivního ducha a nechte se inspirovat našimi tipy, jak využít předporodní čas a jak si ho hlavně co nejvíce užit.

1) SPÁNEK

Jednodušeji se řekne než udělá, zvláště pokud pracujete nebo máte malého rošťáka. Každopádně, čím víc spánku, tím víc energie. Možná to bude trochu oříšek a bude to vyžadovat trochu plánování, přesouvání, abyste svou odpolední pauzu úspěšně absolvovala. Rozhodně se ale za to neciťte provinile. Také je dobré nezapomínat na digitální detox, nechat mobil a televizi mimo dosah postele. Pravděpodobně už vám odzvonilo ve sledování seriálů až do půlnoci nebo ještě déle. Odměnou za poctivé odpočívání vám bude nejen více energie, ale také lepší nálada obecně

2) Jezte malé porce, nezapomínejte na svačinky a dostatečně pijte

Ať už máte raní nevolnosti nebo ne, je důležité mít žaludek plný. Nebavíme se zde o tunách kalorií, rozhodně neplatí, že máte jíst za dva (průměrná potřeba kalorií navíc je cca 300), na druhou stranu také není dobré hladovět. Snažte se moc nezaobírat myšlenkami okolo tloustnutí a případně to proberte se svým lékařem, který vás jistě uklidní, že je vše v pořádku. A jestli vás pořádně hodní chuť na něco sladkého, nebo slaného, občas si to pro radost dopřejte. Nezapomínejte také na příjem tekutin, v těhotenství potřebujete vody více než před ním. Pokud je pro vás samotná voda obtížná jako zdroj tekutin, přidejte si trochu příchutě, nepřežeňte to ale, sladké tekutiny jako hlavní zdroj vody pro tělo nejsou vhodné.

Stejně jako spánek je i doplňování energie v podobě jídla důležité. Mějte na paměti, že možné výpadky soustředění nebo únava mohou pramenit z nedostatečně častého kalorického příjmu. Přibalte si sebou pro všechny případy nějaké zdravé tyčinky, lisované ovoce, ořech a nebo krekry, kterými rychle zaženete drobnou nevolnost. Možná vám také na malé nevolnosti pomohou zázvorové bonbony či lízátka, nebo jiné přírodní alternativy.

3) Zajděte si na masáž

Domluvte si masáž u odborníka nebo ve specializovaném salónu, pokud se těhotenské masáž dělá dobře, nemůže uškodit. Rozhodně ale poslouchejte své tělo. Některé ženy také před porodem absolvují návštěvu u chiropraktika, který jim „srovná“ tělo do správných úhlů, uvolní zatuhlá místa a připraví jej na pohodovější porod. Masáž nohou, které jsou v těhotenství více zatížené, vaše tělo jistě ocení také.

4) Zajděte si na manikúru nebo pedikúru

Často se během těhotenství ženy necítí 100% samy sebou. V těle probíhá spousta změn a vlivem hormonů se mění struktura pleti, vlasů i nehtů. Každopádně je to pravý čas na to se trochu rozmazlovat. Určitě se budete cítit po manikúře lépe, navíc je to čas, který sama pro sebe potřebujete. A buďte v klidu, v pozdějších stádiích těhotenství se stejně k péči o chodidla přes rostoucí bříško hůře dostanete, takže proč si péči o ně neužít rovnou.

5) Kupte si těhotenský polštář

Řada kojicích polštářů, které využijete později je ideální na spaní. Tyto polštáře vám mají ulevit ve vaší oblíbené spací poloze. Na nic nečekejte a kupte si jej co nejdříve.

6) Nechce si pomáhat

Zapomeňte na to, že musíte být super žena a musíte všechno zvládnout sama. Je úplně v pořádku, že lidé okolo vás ví, že jste těhotná, berou na vás ohledy a chtějí vám pomoci. A je úplně v pořádku tuto pomoc přijmout. Pro vašeho partnera nebo partnerku bude určitě příjemné, že vám bude moci ulevit nebo se jinak zapojit, a tak se více přiblížit vám, vašim pocitům a prožívání společného se těšení na miminko. A je také dobré, je to naučit včas :-)

7) Připojte se do těhotenské skupiny

Svět sociálních médií vás může trochu zahltit, v množství informací občas zmást, ale na druhou stranu, kdo vás lépe pochopí a poradí vám než jiná těhotná žena, nebo zkušená dula. Získáte tak rozhodně hodně rad a možných pohledů, možná vám skupina pomůže v hledání vhodné porodnice, porodní duly/asistentky a nebo budoucího dětského lékaře. Pokud máte nějaké dotazy, můžete se také připojit k naší FB stránce Kurzovny.

8) Nachystejte si (mražené) jídlo do zásoby

Jestli máte čas a chuť pusťte se do přípravy jídel do zásoby. Můžete také zkusit několik domácích receptů na zavařované dětské přesnídávky, aspoň budete vědět, co přesně svému miminku dáváte. A co je týče jiného jídla, během šestinedělí oceníte, že si budete mít dostupné nějaké jídlo „na ohřátí“. Zapojte do této přípravy také své kamarádky! Je to skvělá příležitost, jak si dobře popovídat a zároveň něco i spolu navařit.

9) Začněte si psát těhotenský deník

A konečně i něco pro romantické duše. Kdy jindy začít se zaznamenáváním prvních pocitů, pohybů, myšlenek, nápadů a vtipných situací než právě teď. Pokud se pustíte i do dalšího miminka, bude pro vás určitě zábavné a prospěšné sledovat, jak se vaše pocity a názory měnily. Vtipné historky pak oceníte během vyprávění o těhotenství, až se vás na ně váš drobek zeptá. A o první dojáky taky nouze nebude.

Můžete k tomuto účelu využít jakýkoliv deník, nebo třeba právě ten náš z lotosových listů, jak příhodná analogie s budoucím porodem. A pokud nemáte inspiraci o čem psát, téměř v každém knihkupectví najdete těhotenské deníky.

10) Nechte se ostříhat

Pokud máte pocit, že se vaše vlasy zbláznily, tak buďte v klidu, nejste jediná. Péče o ně je jiná a i kvalitní střih bude nutností. Dopřejte si trochu rozmazlování a nechte se v kadeřnictví pohýčkat. Nějakou dobu po porodu také možná nebudete mít chuť někam jít, nebo na to nebude síla, takže včasné stříhání vám prodlouží čas do další návštěvy.

11) Těhotenská jóga a cvičení

Nakolik se cvičení během těhotenství obtížnější, je velmi zdravé a důležité zatěžované partie správně protáhnout, prohřát a posílit. Těhotenská jóga je ideální protahující pomalé cvičení. Uvolněná pánev, správné dýchání a energetická rezerva budou nezbytným pomocníkem při přirozeném porodu. Máte-li možnost a energii i na něco dalšího, doporučujeme chůzi nebo mírný běh alespoň 20 minut denně. I kdyby jste před těhotenstvím necvičila, udělejte si čas nyní. Pravidelný návyk vám také pomůže během zotavovacího období po porodu. Relaxační cvičení typu jogy skvěle uvolní vaši mysl a pomůže přijmout měnící se stav. Pokud nemáte šikovné studio někde poblíž, zkuste se inspirovat na Youtube.

12) Napusťte si vanu plnou bublinek

Do vany si napusťte trochu méně vody a hlavně o něco více chladnější, než obvykle. Teplá voda a relaxace uleví vašim oteklým kotníkům, napnuté páteři a aromaterapeutická vůně během koupání také není k zahození. Nebo dáváte raději přednost solné koupeli bez vůně, nebo ošetřujícím koupelím na vyživení měnící se pokožky? Vyzkoušejte tu variantu, která je vám příjemná právě teď.

13) Jděte na oběd nebo odpolední „kafíčko“ s přáteli

Vyrazte ven za přáteli, přijdete na jiné myšlenky a dozvíte se jistě plno nevyžádaných rad. :-) Nebuďte zavřená doma i když vám není zrovna nejlépe, naplánujte si příjemné chvilky a kdo ví, třeba vám drobné popovídání pomůže zapomenout, že vám zrovna dnes nebylo nejlépe.

14) Běžte na těhotenské a předporodní kurzy

Je čas na to se vzdělat a rozhodnout, jak chcete, aby vaše těhotenství a především porod probíhal. Navštivte lekce, jak na zdravé těhotenství, přirozený porod, přebalování, nošení nebo kojení. I když se pro všechny varianty nakonec nerozhodnete, aspoň budete vědět, co za možnosti jsou, a co můžete čekat a chtít například od sestřiček a doktorů v nemocnici. Potkáte spoustu inspirativních žena a třeba si právě díky kurzu najdete dulu nebo jiného odborníka, kterého se budete moci zeptat, až si nebudete vědět rady.

15) Nechte se vyfotit

Ačkoliv se nemusíte cítit nejkrásnější, nechte si během těhotenství udělat profi fotky. Nemusíte je nikde sdílet, ani se jimi chlubit, každopádně mějte na paměti, že čas nevrátíte a možná někdy v budoucnu se k nim budete chtít vrátit. A děti, ty fotky, kdy byly ještě v bříšku, prostě milují. Možná až jim jednou budete vysvětlovat, jak těhotenství a porod funguje, budou všechno díky těmto fotografiím mnohem více chápat.

Doma si také můžete sama v pravidelných intervalech fotit rostoucí bříško a udělat si sama pro sebe nebo miminko kompilaci fotek, nebo fotky připojit do vašeho těhotenského deníku.

16) Nechte si udělat 3D ultrazvuk

Nemusíte jich mít tuny, ale jeden kvalitní ultrazvuk stojí za to mít. Ultrazvuk a krátké video z něho patří k nejdojemnější zážitkům z těhotenství. Vemte sebou partnera nebo partnerku a zapojte ho. A až budete prckovi vše ukazovat, můžete spolu zavzpomínat jak maličký nebo maličká byl/a.

17) Kupte si roztomilé a pohodlné těhotenské oblečení

Jsou dávno pryč doby, kdy oblečení pro těhotné ženy nebylo dostupné nebo bylo nevzhledné. Můžete se inspirovat u nás, na příjemné biobavlněné oblečení, nebo probrouzdejte jiné e-shopy s těhotenským oblečení z přírodních vláken. Poslední co si během nepříjemného pocení v létě nebo těhotenské vyrážky přejete, jsou umělá vlákna. Všelijaké rozšiřovače a nastavení vašeho stávající oblečení moc nedoporučujeme, raději investujte do pohodlných kalhot se gumou či těhotenským pasem, volnějších svršcích, šatech univerzálního střihu, který využijete i po těhotenství a případně se podívejte po těhotenské pásu, který uleví vašim zádům. Většina těhotenského oblečení je také rovnou kojicí, zaměřte se proto při výběru i na tyto funkce.

18) Pořiďte si monitor srdeční činnosti miminka

Mrkněte na české i zahraniční e-shopy a pokud vám to dovoluje finanční situace, pořiďte si domů monitor srdeční činnosti miminka. Možná je to zbytečnost navíc, každopádně je super cool, když můžete poslouchat vaše miminko, kdykoliv chcete. Ze začátku může být obtížnější srdeční činnost zachytit, ale v pozdějších stádiích těhotenství to bude hračka. Můžete se tak nejen přiblížit k sobě navzájem v rámci rodiny, ale také miminko „představit“ svým přátelům nebo příbuzným, kteří žijí daleko. Monitor jde také nahrávat a uchovat si tak další vzpomínku na tento úžasný čas.

19) Baby party

Pokud vás baví pořádat párty s odhalením pohlaví miminka, vykašlete se na předsudky a pozvěte přátele na návštěvu. Může to být velká i malá sešlosti, každopádně si dejte čas a vymyslete nějaký originální způsob, jak pohlaví miminka odhalíte. Můžete také spojit tuto příležitost s předporodním setkáním spojeným s dárky a nebudete jej muset dělat, až se už možná budete cítit unavená a vysátí podlahy bude otázkou akrobatického cvičení.

20) Přečtěte si knihy o těhotenství a porodu

Ať už jste pečlivka nebo raději necháváte věci plynout, určitě pro vás budou informace o průběhu těhotenství přínosné. Možná se vám zdá, že se s vašim tělem ještě nic moc neděje, nebo že miminko je centimetrový červík, ale vězte, že se nejen ve vašem nitru děje spousta zajímavých věcí. Dozvíte se více o sobě, o fyziologických změnách a možných řešeních právě vzniklý zdravotních zádrhelů. Využijte také čas na to přečíst si zkušenosti žen s jejich porodem.

21) Parkujte na místech vyhrazených pro těhotné ženy

Jsou tam pro vás, aby jste měla větší pohodlí, tak na ně nezapomínejte a nestyďte se je využít.

22) Pusťte se do dekorace pokojíku

Probuďte své kreativní já! Inspirujte se v naší nabídce dřevěných hraček, papírových lampiček, závěsných kolotočů a nervy zachraňujících houpaček pro miminka. Probrouzdejte internet, Pinterest, nápady, inspirace, knihy, časopisy a nachystejte vašemu miminku ten nejkrásnější pokojík nebo koutek na světě.

23) Ušijte si nebo si kupte porodní šaty

Do porodnice oceníte pohodlné šaty/noční košili. Můžete si na ni vyšít milý vzkaz nebo se inspirujte v porodním Bondtriku. I v porodnici můžete vypadat mile. Během výroby můžete zase v klidu popřemýšlet o budoucím porodu.

24) Najděte si nový koníček

Možná to zní trochu šíleně, že by jste si během těch všech příprav a změn měla najít nějaký nový koníček, ale je to úžasný nápad. Nejen jako inspirace pro vaše dítě, navíc můžete mít tento koníček navždy spojený právě s vaším porodním příběhem. Určitě se vám bude hodit kurz šití, nebo nějaké vyrábění, keramika nebo něco co potom můžete dělat a tvořit spolu. Možná také během vašeho těhotenství budete muset hodně ležet, takže pustit se do háčkování nebo pletení bude fajn příležitost jak čas efektivně strávit.

25) Vyberte si jména a podívejte se do vaší rodinné historie

Třeba jméno nakonec vyberete jiné, ale právě hledání jména pro vaše miminko je nejzábavnější věc na celém těhotenství. Podívejte se, jaká jména se vám líbí a co znamenají. Rozšíření rodiny vaší rodiny o nového člena je také ideální příležitost dozvědět se něco více o historii celé rodiny a třeba vytvořit i rodinný strom. Možná budete překvapena, co vám poví vaše maminka, nebo babička, když se je na jejich těhotenství a porod zeptáte.

26) Dívejte se na dojáky i poučné dokumenty

Kapesníky sem! Hormony v akci! A pak trochu poučných dokumentů na které se má smysl dívat právě když jste těhotná. Takže nohy nahoru a hurá do toho.

27) Snažte se ignorovat nevyžádané rady

Včetně tohoto článku dostanete mnoho rad, o které jste nestála, a která vám přátelé a rodiny prostě musí sdělit. Bude možná trochu obtížně si vyhradit svoje místo a nebo se je naučit prostě ignorovat. Mějte na paměti, že Vy jste matka, chcete přirozeně pro své miminko to nejlepší a až se spolu setkáte, máte právo se věci rozmyslet, dělat spolu chyby a dělat si věci po svém.

28) Porozhlédněte se po porodní asistentce nebo dule, nachystejte se do porodnice

Dejte si pár schůzek, naplánujte si věci v čas (nikdy nevíte, jestli nebudete rodit předčasně) a v klidu proberte všechny možnosti, jakou pomoc a jakou roli od porodní duly čekáte. Udělejte si porodní plán, zvažte všechny výhody a nevýhody porodu doma a v nemocnici.

Existuje mnoho seznamů, co je do porodnice vhodné mít, jistě jich najdete na internetu mnoho. Využít můžete také předchystaných porodních balíčků.

29) Nakupte dětské oblečení

Je čas na roztomilá bodýčka, mini čepičky, super malé rukavičky, kalhoty, šatičky nebo jiné oblečení. Rozhodně doporučujeme oblečení z přírodní certifikovaných vláken, protože se na jejich výrobu spotřebovává méně chemie a jsou protialergická. Na praní dětského oblečení (ať už nového nebo darovaného) jsou vhodné speciální jemné prací prostředky, doporučujeme začít s těmi z eko-řady. Naše nabídka dětského biobavlněného oblečení od prvních dnů je zde.

30) Nezapomeňte se smát

Ať už bude vaše těhotenství náročné nebo pohodové, přejeme vám, aby jste se nezapomněla smát, nejen sobě, ale i světu okolo vás a zachovala si tak zdravý nadhled.

První příznaky těhotenství aneb jak poznám, že jsem těhotná?

pohádka (4)

Možná jste to čekala, možná ne. Možná se trochu bojíte a trochu těšíte zároveň. Možná se jen něco děje, čemu nerozumíte a cítíte se nějak jinak. Možná je to konečně ten pocit, na který čekáte hodně dlouho, možná jste zasažena otázkami a situací. To vše je v pořádku.

 

Jak poznám, že jsem těhotná?

Zvláště v raných stádiích těhotenství nemusí být příznaky úplně jednoznačné. Pokud máte zpožděnou menstruaci a miminko plánujete, nebo se mohlo stát, že jste těhotná, první testy hladiny HCG (tedy hormonu, který těhotenství provází) mohou být nevýrazné a většina testů je výraznější (spolehlivější) po asi 10 dnech od početí.

Příznaky, které jsou pro těhotenství typické je:

 • Citlivé a nateklé poprsí (mimo obvyklý menstruační cyklus)
 • Náhlá únava a pocit vyčerpání
 • Drobné krvácení mimo obvyklý menstruační cyklus
 • Nevolnost nebo zvracení
 • Změna chutě a intenzivnější vnímání vůní
 • Divné pocity v břiše - nafouklé bříško, častější potřeba močení
 • Vysoká bazální teplota, která neklesá
 • Živé sny
 • Zvýšený výtok z pochvy
 • Kovová pachuť v ústech

Je důležité tyto příznaky nezaměňovat s jinými zdravotními problémy jako jsou bakteriální nebo virové infekce, stres, přepracování, nevhodná strava, otrava nebo například hormonální nerovnováha. Pokud se jakkoliv necítíte dobře a těhotenský test v období, kdy je už prokazatelný vyšel negativně, určitě navštivte lékaře.

 

jiný stav

Těhotenství je opravdu jiný stav. Ve vašem těle se děje a bude dít obrovské množství změn. Proto i některé ženy, které jsou vnímavé na svoje tělo a změny poznají, že jsou těhotné prostě jasným vnitřním pocitem. Nemusí se ještě objevit žádné typické příznaky a prostě to vědí. 

 

kojení a těhotenství

Za našich babiček bylo kojení spolehlivou antikoncepcí, naše těla byla nastavená jinak, fungovaly jsme jinak, byly jsme více propojeny s přírodou a jejím koloběhem. Dnes je situace jiná a kojení vůbec není zárukou, že neotěhotníte. Pokud se při kojení najednou začne objevovat bolestivost prsou, je možné, že jste těhotná. Udělejte si test a pokud je negativní, poraďte se s laktační poradkyní, kojení totiž rozhodně bolestivé být nemá. Bolestivost bradavek může způsobit i kvasinková infekce, proto se poraďte i s svým lékařem nebo lékařkou.

 

únava a problémy se spánkem

Přepadla vás nečekaná únava? Jindy kypíte energií, sporty jsou pro vás odpočinkem nebo vítanou změnou a najednou nemůžete ani zvednout nohy nebo vylézt z postele? Pokud dobře spíte, jíte, odpočíváte a staráte se o svoji rovnováhu, je možné, že je únava pro Vás první příznak těhotenství. Některým ženám se také stává, že naopak najednou nemohou klidně spát, protože je při nočním převalování nečekaně píchá v boku nebo jinde v pánevní oblasti. Jiné ženy popisují i zadýchávání do schodů, motání hlavy a skoro kardiologické potíže. V tom případě honem pro test a jinak honem k doktorovi.

 

zvracení a neobvyklé vnímání vůní a chutí

Asi nejznámější příznak těhotenství je právě nenadálé zvracení, extrémní vnímání vůní a chutí (ze kterého je Vám opět na zvracení), neschopnost udržet ráno jídlo v žaludku, potřeba se najíst ještě v posteli, protože s pohybem jde všechno ven. Rozhodně je ale důležité tyto raní nevolnosti nepodceňovat. V případě extrémního zvracení a dehydratace hrozí vážné zdravotní potíže Vám a i Vašemu miminku, které mohou vést až k potratu. Proto je nepodceňujte, raďte se s lékařem, pokud si nejste jisté a nedělejte hrdinku!

 

A co dál? Jak to zvládnu?

Vyšel Vám těhotenský test? Nebo to prostě víte?

Pokud čekáte první miminko, možná máte obavy, že na Vás miminko bude závislé nebo jestli ho budete mít ráda. Možná si nejste jistá, jestli zvládnete neustálou péči, protože se Vám to nyní zdá nemožné. Buďte ale v klidu, hormonální nastavení Vašeho těla je dokonalé, nebude to vždycky snadné nebo jednoduché. Miminko chce cítit Vás a Vy zase budete chtíti cítit jeho, jeho úžasnou vůni a zářící oči, a spíš se Vám bude stávat, že ho nebudete chtít pustit z náruče, než že by jste vyhledávala samotu.

Možná Vám právě hlavou probíhají myšlenky, že vůbec nevíte, jak se o miminko starat. I tohle příroda zařídila, brzy se naladíte na toho malého tvorečka ve Vaší náruči a budete přesně vědět, co právě potřebuje. Vždycky budete lépe rozumět Vašemu miminku než tomu cizímu, takže zkušenosti s hlídáním nejsou v tomto případě relevantní, ať už jsou jakékoliv. Vaše miminko je Vaše, a tohle propojení nic nemůže nahradit.

Čekáte další miminko do vaší rodiny a momentálně je pro Vás nepředstavitelné, jak budete tu úžasnou lásku dělit mezi dalšího malého parťáka nebo parťačku? Nebo nevíte jak to budete dávat se svým omezeným množstvím energie? Možná to nebude vždycky lehké, ale tak jako se násobí láska, tak se bude násobit i Vaše radost, zážitky, karamboly, veselé příběhy, vzpomínky, a tím i energie.

 

Tak co? Jste těhotná? Tak to gratuluji! Bude to úžasná jízda plná změn a sebepoznání. Teď se hýčkejte, budete máma a to samo o sobě je velká věc.

 

Kojení, to je vůně, chuť a teplo lásky

pohádka (3)

 

Novorozenec nepotřebuje nic víc, než tělo své matky. Najde v něm všechno, co potřebuje k životu. Spokojenému životu. Stravu, bezpečí, útěchu, teplo a měkko jako v děloze. Srdeční tep a rytmus dechu, svalový tonus i protilátky proti nemocem neposkytne nikdo a nic lépe, než matčino tělo. Dejme dětem to nejlepší, dejme jim sebe.

 

Nemůžete se už dočkat Vašeho děťátka? Představujete si, jak vypadá, jaký asi bude, jak nádherně mu bude voňet hlavička? Zkuste si i představit, jak úžasné a příjemné bude ho kojit. Cítit měkké tělíčko na tom svém. Jeho kůži na své. Jeho vůni, pohledy z očí do očí. Zkuste si představit ten pocit, že miminko roste, prospívá a je spokojené z toho, co mu jen Vy poskytnete, z Vaší náruče a z Vašeho mateřského mléka. Víte, jak můžete podpořit hladký průběh kojení už od úplného začátku? Rádi se s Vámi podělíme o zkušenosti na našich kurzech.

Říká se, že mateřské mléko je tekutou láskou. Co by však bylo pouhé mateřské mléko bez Vaší náruče, Vašeho tepla, dotyku kůže, Vaší vůně, rytmického tlukotu srdce a dechu a Vašeho pohupování? Pouhé kalorie. Vaše děťátko nepotřebuje jen mléko, potřebuje celou Vás.

 

začínáme s kojením po porodu

Některým dětem však trvá i několik dní, než začnou o prs po porodu jevit zájem. V první dny jsou posvátné, neexistují pro ně žádná pravidla "do kdy" a "na jak dlouho". Jediné, co děti potřebují ke svému přežití a učení se kojení, učení se být tu na světě, je nepřetržitý kontakt s matčiným tělem, s matčinou kůží.

Úplně nejlepší je, když Vy i dítě jste nahé a nic mu nebrání v pohybu. Kožní receptory novorozence jsou velmi citlivé, aktivizují děťátko k akci, budí jeho reflexy. Když jste nazí, může se miminko ručkama opřít a nožkama odrazit tak, že se opravdu dobře a pohodlně přicucne. I Vám by měla být pozice pohodlná. Pro první kojení většinou ženy volí polosed bližší spíše lehu, avšak tak, aby na své děťátko dobře viděly a mohly mu hledět na tvář, do očí. Není potřeba jej nijak přidržovat. Většinou to totiž dítě rozptyluje a kope nožkama, přemíra těsného tisku na zádech a zejména za hlavičkou dráždí jeho reflexivní body.

Může se Vám zdát, že bradavku miminko jen olizuje, mazlí se, chvilku saje, odpočívá a to stále dokolečka. Všechny tyto fáze učení se kojení jsou velmi důležité a jsou v pořádku. První kojení končí tehdy, kdy dítě samo pustí bradavku nebo se Vám zdá, že už je dosyta najezeno a utuleno.

 

www.gardencarrier.com

 

pravidelné kojení?

V některých publikacích se dočtete, jak dlouho a v jakých intervalech je dobré kojit. Veškerá tato pravidla jsou však v rozporu s tím, aby dítě dlouhodobě prospívalo a kojení se obešlo bez problémů. Některé děti jsou najedeny rychle, vypijí prs a už druhý nepotřebují. Jiným to trvá dlouho, klidně 30, 40, 50 minut a žádají oba. Mezi tím střídavě usínají a zase s budí.

Pokud bychom omezovali čas strávený na prsu, nemusí dítěti vypité mléko stačit. Poklesne i jeho tvorba - protože mléko se produkuje podle poptávky dítěte.

Pokud Vám to bude vyhovovat, vřele doporučuji naučit se kojit v leže na boku. Osvojení této polohy totiž pro mě znamenalo, že v noci spím a miminko se mezi tím obsluhuje.

 

jak poznám, že kojím?

To, že miminko pije, poznáte snadno. Nejen, že proudění mléka v prsu mnohé ženy cítí, ale i na miminku je vidět, když polyká. Což dokonce můžeme i slyšet.

První chvíle s dětmi si pamatuji velmi živě i po mnoha letech. A první kojení k tomu patří též. Prs miminku nabízíme kdykoli máme pocit, že by se dítěti mohl hodit. Mléko slouží nejen na krmení. Hasí žízeň, sání z prsu uklidňuje, navozuje pocit bezpečí, jistoty.

 

Text: Anna Procházková, máma, manželka a lektorka, www.pohodovematerstvi.cz

Kočárek nebo nosítko či šátek?

Kopie návrhu pohádka

 

Přestože se Vám může zdá, že nebude problém Vaše miminko nést v rukou kdykoliv to budete potřebovat, a přestože to možná máte ráda, jsou situace, kdy tomu tak být nemusí. Občas potřebujete volné ruce na to, aby jste něco sebrala, dala si v obchodě potraviny do košíku, na trhu koupila ovoce, zaplatila kartou nebo našla hotovost v peněžence, a nebo prostě jen zkrotila rozpustilé vlasy za ucho.

 

Je úplně normální využívat prostředky, které Vám pomohou s každodenním přepravováním. A tak se rozhodujete, jak s malým uzlíčkem nejlépe cestovat. Padne přirozená otázka: Nosítko/šátek nebo kočárek?

Obě dvě varianty mají svoje výhody a nevýhody, rozhodnutí je ale vždy na Vás jako mamince, která se o miminko stará nejvíce času.

 

Nosítka a šátky mají bezesporu mnoho výhod:
 • Máte miminko nablízku, v teple a můžete se s ním tulit, kdykoliv chcete. Zvláště miminka do jednoho roku jsou na výkyvy teplot nejháklivější.
 • Blízkost maminky dítě uklidňuje, může slyšet pravidelný tepot Vašeho srdce, tak jak ho zná ještě z doby ve Vašem bříšku.
 • Nošené děti jsou celkově spokojenější a mají menší tendenci plakat. (Pláče Vám miminko v šátku nebo nosítku? Možná je to tím, že se chce vyměšovat mimo jeho příjemné prostředí. Pak by Vás pravděpodobně zajímal kurz Bezplenkové komunikační metody.)
 • Nošení v ergonomicky správné vertikální poloze pomáhá miminkům s říháním po jídle.
 • Může pomoci při bolestech bříška, navíc teplo maminky bříško uvolňuje.
 • Miminko máte stále pod kontrolou, můžete rychleji reagovat na jeho potřeby.
 • V šátcích a nosítkách můžete kojit, kdykoliv je potřeba a kdekoliv je potřeba.
 • Miminko zvláště je-li nemocné, rostou mu zoubky nebo se cokoliv děje, klidněji usíná ve Vaší blízkosti. Během horeček jej také můžete přirozeně ochlazovat svým tělem.
 • V neposlední řadě umožňuje nošení oční kontakt s miminkem, což je důležité pro jeho psychický vývoj a pocit bezpečí. Novorozenec reaguje na výraznější tvary ze vzdálenosti 20 – 25 cm, zhruba po šestinedělí začíná z této vzdálenosti poznávat i tváře a usmívat se na ně. Co je dále vidí rozmazaně. Proto potřebuje pro svůj pocit bezpečí vidět maminku často a z blízka, což zároveň dále podporuje jeho vizuální stimulaci.
 

Samozřejmě jsou i situace, kdy je kočárek pohodlnější než nošení, například v situacích, kdy je dítě už hodně velké a těžké na dlouhodobější nošení. Kočárky také skýtají úložné prostory na nákup, hračky na hřiště, pleny a cokoliv, co pro miminko potřebujete. Pokud vyrazíte na delší procházku s nosítkem nebo šátkem, budete potřebovat buď hodně velkou tašku nebo batoh na záda.

 

Love is

 

Nezapomínejte však na to, že jsou kočárky poměrně těžkopádné a vyžadují hodně údržby, aby se kolečka stále otáčela, nikde nic nedrhlo, brzda fungovala dobře atd. Neustálé skládání a rozkládání kočárku do auta, menšího výtahu nebo jeho vynášení do schodů a dopravních prostředků na dobré pohodě z vaší procházky nepřidá. Někteří odborníci také poukazují na to, že používání kočárku může omezit dobrý motorický vývoj dítěte, a tak zbrzdit přirozený přechod na plazení nebo chůzi. Je to především proto, že během ergonomického nošení jsou vnitřní svaly miminka aktivní, prokrvují se správně kloubní jamky a zapojují se svaly břichaS nošeným miminkem můžete snadno a rychle reagovat na to, kdy chce jít chvíli samo a kdy ne, bez toho, aby jste musela brát těžký a neobratný kočárek.

 

Nošení dětí nebo kočárek? Nebo obojí? Řiďte se svými instinkty, Vy nejlépe víte, co bude nejlepší. ♥

Pohádka o kávové bublině

pohádka

 

Byla jednou jedna kávová bublinka, která si v klidu plavala v hrnečku. Občas si plavala uprostřed hrnečku, kde bylo pěkně teploučko. Nahřívala se tam ze všech stran. Prostě jako v lázních. Občas si plavala na okraj hrnečku k hodně vysoké stěně, která byla hladká a jemná. Trochu se na ni rozplácla, a potom se prudce odrazila a nechala se unášet jinam.

Často potkala i jiné bubliny, některé znala ještě z kávovaru, jiné ne.

"Ahoj Bublinko, jak se dneska máš?" volala na ni jedna kamarádka bublinka.
"Ahoj Bublu, je nádherně, mám se úžasně. Jak se máš ty?" odpovídala naše bublinka.
Chvíli si ještě povídali o dnešní hustotě pěny, nádherné kávové vůni a příjemné teplotě zbytku tekutiny pod nimi. Pak si každá odplavala pryč.
Občas potkávala bubliny, které neznala, tak si pouze řekly, jak je dneska krásně a plavaly dál.

Pozdě odpoledne bublinka narazila na velmi zvláštní bublinu úplně u okraje hrnečku.
"Ahoj Bublinko, jak se máš?" zeptala se bublinka poněkud podezřívavě.
"Já ti nevím.....cítím se tak nějak prázdná." odpověděla zádumčivě druhá bublina.
"Prázdně? Jak prázdně?" řekla naše bublinka. Nikdy předtím jí nenapadlo, že by se měla cítit prázdně.
"Jo, úplně prázdně a nepotřebně." odpovídala smutně druhá bublina.
Naše bublinka na ni chvíli překvapeně koukala, ale protože se druhá bublina už nechtěla bavit dál, a dokonce se i otočila zády, naše bublinka se rozhodla odplavat pryč.

Plavala si opět ke středu hrnečku, protože si řekla, že si přece nenechá zkazit den. Přemýšlela nad tím, jestli neměla druhé bublině nějak pomoci. Určitě jsem jí mohla něco poradit, nebo povzbudit, říkala si sama pro sebe. Nemohla ale přestat myslet na to, jestli přece jen neměla druhá bublina v něčem pravdu. Jestli přece jen také není tak nějak prázdná.

Jak si tak plavala doprostřed a byla celá zamyšlená, omylem narazila do jiné bubliny.
"Pozor maličká, málem jsme o sebe praskly! Ne že by to byla škoda, ale přece jen je dneska tak krásně, chtěla bych si užít ještě pár chvilek." říkala naší bublině jedna větší bublina.
"Pardon, já jsem nějaká zamyšlená a nevšimla jsem si tě."
"Copak tě trápí?" říká dobrosrdečně větší bublina, která hned poznala, že je naše bublinka malinko zamračená.
"Před chvílí jsem potkala u okraje hrnečku jednu smutnou bublinu. Vůbec jsem nevěděla co jí mám říct. Říkala mi, že se cítí prázdně. A teď nevím, jestli se mám také cítit prázdně? Ty se cítíš prázdně?" chrlila naše bublinka na tu větší proud otázek.
"Necítím se prázdně, ale na druhou stranu, podstatou každé bubliny je to, že je prázdná. Tak jsem se prostě z kávovaru narodily." říká starší větší bublina.
"Takže na tom přece jen je něco pravdy." říká zklamaně naše bublina.
"Určitě, každá máme svoji unikátní velikost a specifické povrchové napětí. Všechny jsme jedinečné a všechny jsme svým způsobem prázdné. Není to ale něco co by tě mělo trápit." říká blahosklonně větší bublina.
"Trápí mě, že jsem jí na to ale měla určitě něco říct." říká naše bublinka.
"Neměla. Pokud nějakou bublinku něco trápí, nech to prostě plynout. Tak jako teče tekutina pod námi, i nám všem se do života přilévají a odlévají všelijaké věci. Je na nás samotných, jak moc se jimi necháme ovlivňovat. Pokud chceš někomu pomoci, nejlépe mu pomůžeš tím, že ho vyslechneš." povídá větší bublina.
"To je opravdu tak jednoduché?" říká už nyní o poznání veselejší naše bublinka.
"Může být a nemusí. Všechny zde žijeme na kávové tekutině jen malou chvilku. Stačí jedno usrknutí nebo zamíchání a jsme pryč. Nebo se ti prostě stářím sníží povrchové napětí a praskneš sama od sebe. Netrap se bublinko starostmi jiných bublin. Je dnes přece krásný den, tak si ho užijeme."
"Tak jo!" říká zvesela naše bublinka a zatočí se po víru doleva.

Než prasknu, tak si to pořádně užiju!

Jak spolu souvisí minimalismus a udržitelná móda?

Click.read.Share_2

 

Minimalismus je jednou z několika mých vášní. Miluji ho především ve spojitosti s bytovým designem. Jednoduché linie, originální kousky, které definují daný prostor a jinak nic. Tedy vlastně, jinak to je všechno. Proč by to tak nemohlo být i s naším šatníkem?

 Trochu mě mrzí, že nynější minimalistický šatník nebo styl, je především o černé a bílé. Je sice pravda, že stejně jako v interiéru je možné základní barvy kombinovat prakticky se vším, nicméně si myslím, že lze základ dobrého a nepřeplácaného šatníku položit prakticky na jakékoliv barvě.

 

V čem se tedy minimalismus a udržitelná móda prolínají?

Především v tom, že bychom se měli zamyslet dvakrát, než něco koupíme, a také v tom, že bychom měli kupovat jen ty kousky, které absolutně musíme mít. Navíc z pohledu právě štíhlého šatníku by to měli být kousky, které lze barevně kombinovat, nebo které je možné nosit na různé příležitosti.

 

Co je základem dobrého šatníku?

1. Svrchní vrstvy - kabáty, saka a svetry

Vrstvení materiálů asi nikdy nevyjde z módy. Jeden opravdu úžasný zimní kabát, stejně tak jako jarně-podzimní baloňák vám udělá službu po mnoho sezón. Pokud máte rádi kratší svršky, tak rozhodně sáhněte po dobře střiženém saku, dá se nosit i jako svrchní vrstva i jako teplejší zimní podvrstva. Vypadá to, že i s křivákem nebo džínovou bundou neprohloupíte nikdy.

2. Základní vrstva - trička, mikiny a svetry

Pokud jste objevili barvy, které vás baví, rozhodně je dobré mimo nich sáhnout i po hodně kvalitním materiálu. Upřímně se zamysleme a uvědomíme si, že co nejvíce nosíme jsou právě trička, halenky a na chladnější dny mikiny nebo svetry. Rozhodně bychom především na těchto vrstvách neměli šetřit. Co na tom, že objevíme super kousek, když bude za pár nošení na odpis. Nebo bude v létě úplně nepohodlný, protože nedýchá. Opět se nám hlásí zásady udržitelné módy a to, kupujte méně a kvalitně.

Co se hodí krom krátkých a dlouhých triček a mikin, je dobře padnoucí společenská košile a univerzální svetr.

3. Spodní vrstvy - kalhoty, šaty nebo sukně

Nezapomeňte na dobré kalhoty, které využijete jak v pracovním, tak v soukromém životě, a ty sportovní nevyjímaje! Ach ty šaty - přestože milujete letní motivy, rozhodně pokud toužíte po minimalistickém šatníku, sáhněte po materiálech, které se dají vrstvit a kombinovat. V létě je rozzáříte šperkem, v zimě šálou. Stále se držte palety, kterou jste si vybrali. Myslete na toho, že malou změnou můžete vždy dosáhnout velkého rozdílu.

 

knowyourstatus

 
4. Doplňky a obuv

Já bych měla zrovna co povídat! Upřímně můj botník obsahuje přes 30 párů bot, přestože jsem některé věci omezila, shoeholic jsem pořád. Pokud na vás boty nevolají z každé výlohy, tak opět držte neutrální barvy - černá, tělová nebo bílá. Stejné pravidlo platí u kabelek - potřebujete prostornou pro všechny pracovní věci, nebo naopak? To už je na vás. 

5. Zkuste vlézt do skříně partnerovi

Pokud zrovna neoplýváte značně rozdílnými poměry postavy oproti partnerovi, možná bude zajímavé čas od času sdílet nějaké to větší tričko, mikinu nebo oblíbené boyfriend kalhoty (ne nadarmo se jim takto říká). Buďte odvážné a zkuste třeba i šikovným zavázáním velké pánské košile vykouzlit zajímavý doplněk. Že někomu z vás dvou věci dosloužily? Upcykling je pro Vás pravou cestou. Návodů je hodně, popřípadě najděte šikovnou švadlenu.

6. Buďte kreativní

Vykouzlete s málem hodně! To je pravá výzva minimalistického šatníku. Mějte kvalitní kousky, kombinovatelné a nebojte ze zkoušet. Pokud opravdu toužíte po změně, tak jí v případě kvalitního základu pořídíte za cenu změny šály nebo doplňků. Zlákat se trendy je jednoduché, kdo ale usiluje o kvalitní módu, musí umět říct ne.

 

Co je ikonický kousek vašeho šatníku? Podělte se s námi. O tom mém se dočtete v některém z dalších blogů.

 

Udržitelná móda aneb Fashion Revolution Week se blíží

DINING IN TOKYO

 

Možná jste se s myšlenkou udržitelné módy setkali, možná ještě ne, každopádně s blížícím se Fashion Revolution Week (FB stránku české kampaně naleznete zde) si toto téma vyloženě žádá o pozornost. Jakkoliv pateticky, to může znít - udržitelná móda je totiž o přístupu každého z nás.

Udržitelná móda je velkým světovým tématem, hlavně v době, kdy je možné dozvědět se skrze média o dění na druhé konci planety prakticky okamžitě. Některé dokumenty nebo i denní zprávy přichází s informacemi, jak se oblečení, které nosíme, vyrábí. Kdo ho vyrábí, co za to má, jaké jsou jeho pracovní podmínky (počet hodin, nebo stav budov ve kterých pracují tisíce lidí), a co to pro jeho bezprostřední životní prostředí znamená. Vystupují otázky jako, co je vlastně Fair trade certifikace, jestli opravdu někdo někde někoho kontroluje, jestli to všechno také není otázka financí? Má někde na druhé konci planety odnášet příroda to, co já nosím doma?

Neumím na tyto otázky odpovědět, co ale umím, je změnit přístup, který ke svému oblečení mám. A ještě lépe, jak se rozhodnu při nákupu příštího oblečení.

Nikomu nic nenutím, ale možná Vám pomůže si při příští nákupu položit tyto 3 otázky, aneb drobný návod, jak nakupovat eticky:

 

1. potřebujete to opravdu?

Známe se :-) Potřebujeme nutně nové spodní prádlo, šaty, kabelku, kabát, kalhoty....nebo jsme někde viděly úžasný kousek, se kterým bychom byly úžasné. Možná je to pravda, možná ne. Zkusme si opravdu upřímně odpovědět, proč novou věc potřebujeme, nebo proč něco nakupujeme. Nudíme se? Stal se z nakupování životní styl? Zakládáme si na tom, že máme to nejoriginálnější oblečení v naší práci? To nejoriginálnější, které prodávají řetězce? Nebo nakupujeme ze zvyku? Neléčíme si nějakou bolístku? Připadáme si málo sexy, žádané, krásné nebo seriózní?

Šaty dělají člověka a na pocitu být úžasná, také není nic špatného. Jen se ptám, jestli některé věci by nemělo řešit spíš zamyšlení než nákup nového oblečení.

 

2. Musí to být nutně nové?

Jasně, chcete si připadat úžasně a já se Vás ptám, jestli ten úžasný kousek musí být nový. Než si stihnete představit hromady triček za pár korun naházené ledabyle v kovové krabici na zemi second handu, tak si pojďme představit, jaké možnosti na našem trhu jsou.

Online aukční domy

Mezinárodní e-bay nebo české aukro? Spousta oblečení a doplňků, které někdo koupil, dostal, vyprodává nebo už nechce? Ušetříte a mimo jiné i akce samotná může být zábava.

second hand

Rozhodně stojí za to si najít nějaký v okolí. Pokud jste tvořivé nebo šikovné duše, můžete se na internetu inspirovat množstvím návodů, jak kousky vylepšit, přešít, nebo využít novým způsobem.

upcycling nebo i recyklovaná móda

Z vintage módy se stal pojem. Já osobně miluji věci s příběhem, a pokud se Vám podaří najít nebo koupit opravdu krásný kousek oblečení, často s trochou péče nebo oprav, máte signature clothing Vaší garderóby. Recyklovaná móda je dle mého názoru taková, kde z původního již nevyhovující kousku, návrhář udělá kousek nový. A to se pak dějí věci. Pokud jste na skutečné ikony české recyklované módy ještě nenarazily, rozhodně bych doporučila začít od Ľubica Skalská-slow fashionHANA FRISONSOVA nebo La Femme MiMi. Popravdě se tyto dva pojmy pro znovu využití oblečení dost prolínají a často návrháři dělají obojí. 

swap párty

Udělejte si babinec s kamarádkami, každá doneste něco, co doma tak nějak leží ve skříni a vyměňujte, kombinujte, a co by mělo zůstat ladem, darujte potřebným.

Ethical isthe newblack

 

3. lze to koupit eticky?

Co to znamená u nás v ČR koupit něco eticky? Mimo zmiňované upcycle módy, je to především obecná podpora českých návrhářů, kteří vyrábí u nás. Stále jsme v předpokladu, že chceme vypadat úžasně a nechceme udělat díru do rozpočtu. Není to vůbec až tak přehnaně drahé, nebo nedostupné, jak se může zdát. Pokud se Vám podaří najít toho Vašeho návrháře, budete mít nejen opravdu originální kousek, ale i dobrý pocit, že jste podpořili mladé lidi, kteří něco tvoří, přispívají k rozvoji řemesla a designu obecně. Začíná čas jarních a letních designových festivalů a akcí, vyražte a naberte kontakty. Pokud se ve vašem okolí nic zajímavého nekoná, přidejte se do FB skupin nebo navštivte například artbe.cz

 

Co je to fashion revolution week?

Na podporu právě udržitelné módy je jednou za rok celosvětový týden kreativního, etického a transparentního textilního průmyslu. V rámci týdne 24.4. - 30.4.2017 se můžete vyfotit a na sociálních sítích sdílet v oblečení, které parametry udržitelné módy splňuje a doplnit hashtagem #whomademyclothes. (nebo se vyfotit s cedulkou a tímto hashtagem).

 

Jak se z listů vyrábí kabelka nebo taška
pro blog 

Když jsem při návštěvě londýnského Camdenu narazila spolu s kamarádem na úžasné kabelky, peněženky, taštičky, obaly, sešity a mnoho dalšího, které vypadaly jako z listů, okamžitě jsem se zapovídala s majitelkou stánku. Podobně jako většina zákazníků, kteří se poprvé setkají s výrobky z Damarovníku obrovského nebo Lotosu, i já jsem se ptala: "To je opravdu z listů?". Odpověď, kterou i já nyní dávám svým zákazníkům je: "Ano, opravdu je."

 

Historie výrobků z pravých listů není dávná. Metoda jak ochránit a zpracovat listy do materiálu vhodného na výrobu doplňku, byla ve spolupráci s Univerzitou ve východní Anglii (UEA) v městě Norwich, vyvinuta v roce 2013. Cílem bylo využití přírodních listů, které představují nejen udržitelný zdroj suroviny, ale i nepřeberné množství textur a tvarů. Výsledkem je mimo jiné i to, že každý kus je přírodou dokonalý originál.

 

Thamon

 

Výsledný materiál s nepromokavou vrstvou, která chrání list a nakonec i obsah každého výrobku, působí velmi pevně a plasticky. Je příjemný a dlouho Vám vydrží. Na rozdíl od kůže, která se využívala a využívá k výrobě módních doplňků, jsou listy a i korek rostlinným zdrojem, kvůli kterému nemusíte mít špatný pocit. Při celé výrobě jsou použity šetrné techniky a barvy. 

Damarovník obrovský je mohutný strom, který roste na úpatí Himalájí, říká se mu také šálový strom (ze Sanskrtu śāla znamená dům). Kromě dřeva, jako stavebního materiálu, je významným stromem buddhismu (podle budhistické tradice se pod damarovníkem narodil Budha), hinduismu (kult Vishna), pryskyřice stromu se využívá v Ajurvédě a z ořechů se lisuje olej.

Navíc, jak tomu u udržitelné módy má být vždy, nákupem výrobku podporujete místní komunitu, která listy zpracovává.

 

to chci!

Všechny doplňky z listů, ať už jako praktické taštičky na drobnosti, kosmetické tašky, obaly na notebook nebo dokumenty, zápisníky, deníky a kabelky najdete v našem e-shopu.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz