První příznaky těhotenství aneb jak poznám, že jsem těhotná?

pohádka (4)

Možná jste to čekala, možná ne. Možná se trochu bojíte a trochu těšíte zároveň. Možná se jen něco děje, čemu nerozumíte a cítíte se nějak jinak. Možná je to konečně ten pocit, na který čekáte hodně dlouho, možná jste zasažena otázkami a situací. To je vše je v pořádku.

 

Jak poznám, že jsem těhotná?

Zvláště v raných stádiích těhotenství nemusí být příznaky úplně jednoznačné. Pokud máte zpožděnou menstruaci a miminko plánujete, nebo se mohlo stát, že jste těhotná, první testy hladiny HCG (tedy hormonu, který těhotenství provází) mohou být nevýrazné a většina testů je výraznější (spolehlivější) po asi 10 dnech od početí.

Příznaky, které jsou pro těhotenství typické je:

  • Citlivé a nateklé poprsí (mimo obvyklý menstruační cyklus)
  • Náhlá únava a pocit vyčerpání
  • Drobné krvácení mimo obvyklý menstruační cyklus
  • Nevolnost nebo zvracení
  • Změna chutě a intenzivnější vnímání vůní
  • Divné pocity v břiše - nafouklé bříško, častější potřeba močení
  • Vysoká bazální teplota, která neklesá

Je důležité tyto příznaky nezaměňovat s jinými zdravotními problémy jako jsou bakteriální nebo virové infekce, stres, přepracování, nevhodná strava, otrava nebo například hormonální nerovnováha. Pokud se jakkoliv necítíte dobře a těhotenský test v období, kdy je už prokazatelný vyšel negativně, určitě navštivte lékaře.

 

jiný stav

Těhotenství je opravdu jiný stav. Ve vašem těle se děje a bude dít obrovské množství změn. Proto i některé ženy, které jsou vnímavé na svoje tělo a změny poznají, že jsou těhotné prostě jasným vnitřním pocitem. Nemusí se ještě objevit žádné typické příznaky a prostě to vědí. 

 

kojení a těhotenství

Za našich babiček bylo kojení spolehlivou antikoncepcí, naše těla byla nastavená jinak, fungovaly jsme jinak, byly jsme více propojeny s přírodou a jejím koloběhem. Dnes je situace jiná a kojení vůbec není zárukou, že neotěhotníte. Pokud se při kojení najednou začne objevovat bolestivost bradavek, je možné, že jste těhotná. Udělejte si test a pokud je negativní, poraďte se s laktační poradkyní, kojení totiž rozhodně bolestivé být nemá.

 

únava a problémy se spánkem

Přepadla vás nečekaná únava? Jindy kypíte energií, sporty jsou pro vás odpočinkem nebo vítanou změnou a najednou nemůžete ani zvednout nohy nebo vylézt z postele? Pokud dobře spíte, jíte, odpočíváte a staráte se o svoji rovnováhu, je možné, že je únava pro Vás první příznak těhotenství. Některým ženám se také stává, že naopak najednou nemohou klidně spát, protože je při nočním převalování nečekaně píchá v boku nebo jinde v pánevní oblasti. Jiné ženy popisují i zadýchávání do schodů, motání hlavy a skoro kardiologické potíže. V tom případě honem pro test a jinak honem k doktorovi.

 

zvracení a neobvyklé vnímání vůní a chutí

Asi nejznámější příznak těhotenství je právě nenadálé zvracení, extrémní vnímání vůní a chutí (ze kterého je Vám opět na zvracené), neschopnost udržet ráno jídlo v žaludku, potřeba se najíst ještě v posteli, protože s pohybem jde všechno ven. Rozhodně je ale důležité tyto raní nevolnosti nepodceňovat. V případě extrémního zvracení a dehydratace hrozí vážné zdravotní potíže Vám a i Vašemu miminku, které mohou vést až k potratu. Proto je nepodceňujte, raďte se s lékařem, pokud si nejste jisté a nedělejte hrdinku!

 

Tak co? Vyšel Vám těhotenský test? Nebo to prostě víte? Jste těhotná? Tak to gratuluji! Bude to úžasná jízda plná změn a sebepoznání. Teď se hýčkejte, budete máma a to samo o sobě je velká věc.