Náš e-shop je zavřený. Děkujeme za pochopení

První příznaky těhotenství aneb jak poznám, že jsem těhotná?

pohádka (4)

Možná jste to čekala, možná ne. Možná se trochu bojíte a trochu těšíte zároveň. Možná se jen něco děje, čemu nerozumíte a cítíte se nějak jinak. Možná je to konečně ten pocit, na který čekáte hodně dlouho, možná jste zasažena otázkami a situací. To vše je v pořádku.

 

Jak poznám, že jsem těhotná?

Zvláště v raných stádiích těhotenství nemusí být příznaky úplně jednoznačné. Pokud máte zpožděnou menstruaci a miminko plánujete, nebo se mohlo stát, že jste těhotná, první testy hladiny HCG (tedy hormonu, který těhotenství provází) mohou být nevýrazné a většina testů je výraznější (spolehlivější) po asi 10 dnech od početí.

Příznaky, které jsou pro těhotenství typické je:

  • Citlivé a nateklé poprsí (mimo obvyklý menstruační cyklus)
  • Náhlá únava a pocit vyčerpání
  • Drobné krvácení mimo obvyklý menstruační cyklus
  • Nevolnost nebo zvracení
  • Změna chutě a intenzivnější vnímání vůní
  • Divné pocity v břiše - nafouklé bříško, častější potřeba močení
  • Vysoká bazální teplota, která neklesá
  • Živé sny
  • Zvýšený výtok z pochvy
  • Kovová pachuť v ústech

Je důležité tyto příznaky nezaměňovat s jinými zdravotními problémy jako jsou bakteriální nebo virové infekce, stres, přepracování, nevhodná strava, otrava nebo například hormonální nerovnováha. Pokud se jakkoliv necítíte dobře a těhotenský test v období, kdy je už prokazatelný vyšel negativně, určitě navštivte lékaře.

 

jiný stav

Těhotenství je opravdu jiný stav. Ve vašem těle se děje a bude dít obrovské množství změn. Proto i některé ženy, které jsou vnímavé na svoje tělo a změny poznají, že jsou těhotné prostě jasným vnitřním pocitem. Nemusí se ještě objevit žádné typické příznaky a prostě to vědí. 

 

kojení a těhotenství

Za našich babiček bylo kojení spolehlivou antikoncepcí, naše těla byla nastavená jinak, fungovaly jsme jinak, byly jsme více propojeny s přírodou a jejím koloběhem. Dnes je situace jiná a kojení vůbec není zárukou, že neotěhotníte. Pokud se při kojení najednou začne objevovat bolestivost prsou, je možné, že jste těhotná. Udělejte si test a pokud je negativní, poraďte se s laktační poradkyní, kojení totiž rozhodně bolestivé být nemá. Bolestivost bradavek může způsobit i kvasinková infekce, proto se poraďte i s svým lékařem nebo lékařkou.

 

únava a problémy se spánkem

Přepadla vás nečekaná únava? Jindy kypíte energií, sporty jsou pro vás odpočinkem nebo vítanou změnou a najednou nemůžete ani zvednout nohy nebo vylézt z postele? Pokud dobře spíte, jíte, odpočíváte a staráte se o svoji rovnováhu, je možné, že je únava pro Vás první příznak těhotenství. Některým ženám se také stává, že naopak najednou nemohou klidně spát, protože je při nočním převalování nečekaně píchá v boku nebo jinde v pánevní oblasti. Jiné ženy popisují i zadýchávání do schodů, motání hlavy a skoro kardiologické potíže. V tom případě honem pro test a jinak honem k doktorovi.

 

zvracení a neobvyklé vnímání vůní a chutí

Asi nejznámější příznak těhotenství je právě nenadálé zvracení, extrémní vnímání vůní a chutí (ze kterého je Vám opět na zvracení), neschopnost udržet ráno jídlo v žaludku, potřeba se najíst ještě v posteli, protože s pohybem jde všechno ven. Rozhodně je ale důležité tyto raní nevolnosti nepodceňovat. V případě extrémního zvracení a dehydratace hrozí vážné zdravotní potíže Vám a i Vašemu miminku, které mohou vést až k potratu. Proto je nepodceňujte, raďte se s lékařem, pokud si nejste jisté a nedělejte hrdinku!

 

A co dál? Jak to zvládnu?

Vyšel Vám těhotenský test? Nebo to prostě víte?

Pokud čekáte první miminko, možná máte obavy, že na Vás miminko bude závislé nebo jestli ho budete mít ráda. Možná si nejste jistá, jestli zvládnete neustálou péči, protože se Vám to nyní zdá nemožné. Buďte ale v klidu, hormonální nastavení Vašeho těla je dokonalé, nebude to vždycky snadné nebo jednoduché. Miminko chce cítit Vás a Vy zase budete chtíti cítit jeho, jeho úžasnou vůni a zářící oči, a spíš se Vám bude stávat, že ho nebudete chtít pustit z náruče, než že by jste vyhledávala samotu.

Možná Vám právě hlavou probíhají myšlenky, že vůbec nevíte, jak se o miminko starat. I tohle příroda zařídila, brzy se naladíte na toho malého tvorečka ve Vaší náruči a budete přesně vědět, co právě potřebuje. Vždycky budete lépe rozumět Vašemu miminku než tomu cizímu, takže zkušenosti s hlídáním nejsou v tomto případě relevantní, ať už jsou jakékoliv. Vaše miminko je Vaše, a tohle propojení nic nemůže nahradit.

Čekáte další miminko do vaší rodiny a momentálně je pro Vás nepředstavitelné, jak budete tu úžasnou lásku dělit mezi dalšího malého parťáka nebo parťačku? Nebo nevíte jak to budete dávat se svým omezeným množstvím energie? Možná to nebude vždycky lehké, ale tak jako se násobí láska, tak se bude násobit i Vaše radost, zážitky, karamboly, veselé příběhy, vzpomínky, a tím i energie.

 

Tak co? Jste těhotná? Tak to gratuluji! Bude to úžasná jízda plná změn a sebepoznání. Teď se hýčkejte, budete máma a to samo o sobě je velká věc.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz