Náš e-shop je zavřený. Děkujeme za pochopení

Nosítka, visítka, klokánky, aneb co je, a co není ergonomické nošení dětí

ergo článek

Na začátek si musíme upřímně říci, že pojem ergonomické nošení nebo ergonomické nosítko není nikde pevně definován. To umožňuje každému, aby svůj výrobek pojmenoval jako "ergonomický".  A protože chceme pro své miminko to nejlepší a nejzdravější, pojďme si v jednoduchých bodech vysvětlit, jak skutečně ergonomické nosítko poznáme.

Obecně se nepovažuje za vhodné nosit miminko v nosítku od narození, ale od zhruba ukončeného 4. měsíce, což je doba, kdy miminko už drží samo hlavičku. Pokud mamince nebo tatínkovi nedovoluje finanční situace, aby si do začátku pořídili šátek (což je nejlepší varianta pro novorozence), nebo si jej vypůjčili, doporučujeme, aby maximální doba strávená v nosítku nepřesáhla cca 20 minut denně. Za tímto účelem mají nosítka buď externí nebo interní novorozeneckou vložku, která má za úkol stabilizovat miminko v nosíku, které je pro něj v té době příliš velké.

Pokud tedy vaše miminko už bezpečně drží samo hlavičku a páteř je tak připravená na její zátěž, poznáte ergonomické nosítko podle těchto 2 základních znaků, které musí splňovat:

recommended-hips

1. Nosítko má měkká nevyztužená záda, takže umožňuje zakulacení páteře miminka do písmene C a položení hlavičky na hruď rodiče.

2. Nosítko má dostatek látky mezi nožičkama dítěte, takže látka zasahuje až k podkolenní jamce a umožňuje tak podsazení páteře a správnou polohu kyčlí: úhel mezí nožičkou a pánví je cca 1200.

 

Správná poloha kyčlí je důležitá pro jejich zdravý vývoj. Nošené miminko správně uvázané v šátku, nebo správně upevněné v ergonomickém nosítku není pasivní, ale jsou zapojeny lehce i břišní svaly a kyčelní kloub je přirozeně prokrvován. Pokud například nosítko umožňuje správnou polohu kyčlí, ale nemá měkká záda, také není ergonomické, protože přirozeným zakulecením páteře a podsazením pánve se váha hlavičky a "posezení" miminka v nosítku roznáší na celá záda miminka. Tedy se nepřetěžují žádné části.

Naše ergonomické nosítko z biobavlny a výplní z kokosových vláken si můžete prohlédnout ZDE.

Pokud se nad těmito dvěma základními body dobře zamyslíme, zjistíme, že poloha miminka s obličejem od osoby, která ho nosí není a nemůže být nikdy ergonomická. Takovým to neergonomickým nosítku se někdy trochu hanlivě říká visítka, protože v nich miminko nemá podsazenou pánev ani správnou polohu kyčlí, tedy v nosítku visí.

 

Visítka a neergonomická nosítka poznáte podle:

neergo

1. Hlavička není fixována.

2. Nosítko má pevné záda = pevný přední panel.

3. Páteř je přetěžována vertikální polohou: záda nejsou zakulacena, ani není podsazená pánev, takže váha hlavičky a těla není rozložena.

4. Nedostatek látky mezi nožičkami neumožňuje správnou polohu kyčlí.

5. Miminko je vystavené okolí bez možnosti pohledu na rodiče.

 zdroj obrázku: boba.com

 

Nošení miminka čelem k rodiči má přitom řadu výhod:

 • Miminko se cítí v bezpečí, protože vidí rodiče, jehož tvář zná.
 • Miminko může poslouchat tlukot srdce matky, které zná z nitroděložního života.
 • Může si položit hlavičku na hrudník rodiče, takže mu neplandá: je důležité miminku hlavičku přetáčet na obě strany, aby byly krčí svaly a úpony zapojeny rovnoměrně.
 • Může v nosítku pohodlně spát.
 • V nosítku můžete diskrétně kojit.
 • Miminko není vystavené neznámému okolí a nemá příliš mnoho podnětů, před kterými se nemá kam schovat, což není dobré pro jeho/její psychický vývoj.
 • Nošení umožňuje přirozený kontakt mezi miminkem a rodičem aniž by rodič nemohl něco dělat nebo se přemisťovat.
 • Přirozeným pohybem v nosítku se aktivují i břišní svaly miminka a miminko je v teple, což ulevuje od bolestivého nadýmání.
 • Nošením miminka ho přirozeně ochlazujete, pokud je nemocné a má horečku. 
 • Miminko v chladných dnech udržujete v teple.
 • Rodič může reagovat na potřeby miminka hned.

 

Pár tipů na závěr, jak si vybrat správné ergonomické nosítko:

 • Vyzkoušejte jich více, každé se drobně liší v šířce popruhů, jejich délce a nastavení. Každému typu postavy sedí jiné.
 • Rozhodněte se kdo bude miminko nosit více, ten by měl nosítko zkusit především.
 • Pokud vybíráte nosítko před narozením miminka, ujistěte se, že jej bude možné vyzkoušet z nosící panenkou (která je těžká).
 • Kupujte nosítka od oficiálních výrobců a dodavatelů, kteří se na ergonomické nošení specializují.
 • Kupujte nosítka z nezávadných materiálu a dejte si pozor na levné náhražky nebo kopie, které jsou nekvalitní.

Na závěr si pojďte také připomenout, že nošení dětí není nic moderního, nevědeckého ani neodporuje motorickému vývoji. Přikládáme odkazy na několik obhájených vysokoškolských prací z různých medicínských oborů:

https://theses.cz/id/k8pns2/BP_Kubistova.pdf

https://is.muni.cz/th/395333/lf_b/Bakalarska_prace_-_Noseni_deti.pdf

 
A nezapomeňte, nošení je prostředek, ne cíl. Nemusíte se bát, že nošením miminko rozmazlíte, nebo že nebude nikdy spát samo, naopak nošené a často kojené děti jsou klidnější a spokojenější.
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz