Náš e-shop je zavřený. Děkujeme za pochopení

Jak spolu souvisí minimalismus a udržitelná móda?

Click.read.Share_2

 

Minimalismus je jednou z několika mých vášní. Miluji ho především ve spojitosti s bytovým designem. Jednoduché linie, originální kousky, které definují daný prostor a jinak nic. Tedy vlastně, jinak to je všechno. Proč by to tak nemohlo být i s naším šatníkem?

 Trochu mě mrzí, že nynější minimalistický šatník nebo styl, je především o černé a bílé. Je sice pravda, že stejně jako v interiéru je možné základní barvy kombinovat prakticky se vším, nicméně si myslím, že lze základ dobrého a nepřeplácaného šatníku položit prakticky na jakékoliv barvě.

 

V čem se tedy minimalismus a udržitelná móda prolínají?

Především v tom, že bychom se měli zamyslet dvakrát, než něco koupíme, a také v tom, že bychom měli kupovat jen ty kousky, které absolutně musíme mít. Navíc z pohledu právě štíhlého šatníku by to měli být kousky, které lze barevně kombinovat, nebo které je možné nosit na různé příležitosti.

 

Co je základem dobrého šatníku?

1. Svrchní vrstvy - kabáty, saka a svetry

Vrstvení materiálů asi nikdy nevyjde z módy. Jeden opravdu úžasný zimní kabát, stejně tak jako jarně-podzimní baloňák vám udělá službu po mnoho sezón. Pokud máte rádi kratší svršky, tak rozhodně sáhněte po dobře střiženém saku, dá se nosit i jako svrchní vrstva i jako teplejší zimní podvrstva. Vypadá to, že i s křivákem nebo džínovou bundou neprohloupíte nikdy.

2. Základní vrstva - trička, mikiny a svetry

Pokud jste objevili barvy, které vás baví, rozhodně je dobré mimo nich sáhnout i po hodně kvalitním materiálu. Upřímně se zamysleme a uvědomíme si, že co nejvíce nosíme jsou právě trička, halenky a na chladnější dny mikiny nebo svetry. Rozhodně bychom především na těchto vrstvách neměli šetřit. Co na tom, že objevíme super kousek, když bude za pár nošení na odpis. Nebo bude v létě úplně nepohodlný, protože nedýchá. Opět se nám hlásí zásady udržitelné módy a to, kupujte méně a kvalitně.

Co se hodí krom krátkých a dlouhých triček a mikin, je dobře padnoucí společenská košile a univerzální svetr.

3. Spodní vrstvy - kalhoty, šaty nebo sukně

Nezapomeňte na dobré kalhoty, které využijete jak v pracovním, tak v soukromém životě, a ty sportovní nevyjímaje! Ach ty šaty - přestože milujete letní motivy, rozhodně pokud toužíte po minimalistickém šatníku, sáhněte po materiálech, které se dají vrstvit a kombinovat. V létě je rozzáříte šperkem, v zimě šálou. Stále se držte palety, kterou jste si vybrali. Myslete na toho, že malou změnou můžete vždy dosáhnout velkého rozdílu.

 

knowyourstatus

 
4. Doplňky a obuv

Já bych měla zrovna co povídat! Upřímně můj botník obsahuje přes 30 párů bot, přestože jsem některé věci omezila, shoeholic jsem pořád. Pokud na vás boty nevolají z každé výlohy, tak opět držte neutrální barvy - černá, tělová nebo bílá. Stejné pravidlo platí u kabelek - potřebujete prostornou pro všechny pracovní věci, nebo naopak? To už je na vás. 

5. Zkuste vlézt do skříně partnerovi

Pokud zrovna neoplýváte značně rozdílnými poměry postavy oproti partnerovi, možná bude zajímavé čas od času sdílet nějaké to větší tričko, mikinu nebo oblíbené boyfriend kalhoty (ne nadarmo se jim takto říká). Buďte odvážné a zkuste třeba i šikovným zavázáním velké pánské košile vykouzlit zajímavý doplněk. Že někomu z vás dvou věci dosloužily? Upcykling je pro Vás pravou cestou. Návodů je hodně, popřípadě najděte šikovnou švadlenu.

6. Buďte kreativní

Vykouzlete s málem hodně! To je pravá výzva minimalistického šatníku. Mějte kvalitní kousky, kombinovatelné a nebojte ze zkoušet. Pokud opravdu toužíte po změně, tak jí v případě kvalitního základu pořídíte za cenu změny šály nebo doplňků. Zlákat se trendy je jednoduché, kdo ale usiluje o kvalitní módu, musí umět říct ne.

 

Co je ikonický kousek vašeho šatníku? Podělte se s námi. O tom mém se dočtete v některém z dalších blogů.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz