Náš e-shop je zavřený. Děkujeme za pochopení

Jak se připravit na letní tábor?

Konec školního roku je za dveřmi a s tím souvisí i to, jak zabavit o letních prázdninách své děti. Spoustu rodičů volí pobyt dětí u jejich babiček a dědečků, dovolené v zahraničí nebo na chalupách... Nebo posílají své děti na letní dětské tábory.

Jak si vybrat ten správný letní tábor?

Jednoduchá otázka, ale odpověď na ni je docela složitá. Typů táborů totiž existuje hned několik (příměstské, sportovní, herecké, malé, velké, v přírodě s celotáborovou hrou, skautské...) a záleží jen na tom, na jaký by vaše dítě chtělo. Proto doporučujeme toto rozhodnutí probrat přímo s vašimi dětmi. Koneckonců to ony tam budou trávit ten čas. Hlavně jde o to, aby se tam dítěti líbilo a třeba se na to místo rádo vracelo znova a znova.

Pokud máte tábor vybraný, podanou přihlášku, zaplaceno a poslané veškeré dokumenty, už zbývá snad jen odpočet do odjezdu a balení. Ne, že by to byla úplná věda, ale člověk se u toho docela zapotí. Proto vám sem dáváme naše osvědčené tipy a doporučení. Zkušeností máme nemálo díky tomu, že jezdíme na dětské tábory jako vedoucí a už tyhle věci máme v malíku. Plus vám předáme i pár rad, díky kterým ulehčíte práci právě vedoucím na vašem táboře.

Proces balení

Při balení doporučujeme balit vše s dětmi, pokud možno dle seznamu, co vám zašle tábor (jsou ke stáhnutí i na internetu). Je důležité, aby věděly, kde co mají a nemusely to pak zdlouhavě hledat ve stanu nebo chatce. Také nemusíte balit úplně vše, co doma najdete - stačí jedna knížka, jeden plyšák na spaní... Čím míň, tím líp (neplatí pro spodní prádlo). Ještě pro ulehčení této situace je dobré sepsat seznam věcí, které dítě v kufru má. A pokud posíláte na tábor hodně malé dítě, které toto stejně moc nezajímá a vše hned zapomene, můžete přiložit i přímo popis, kde co je. Tím ulehčíte hledání věcí právě vedoucím, kteří denně poslouchají, že "to mi maminka určitě nezabalila a v tom kufru to není" a pak se stačí jen pohrabat v tašce a neexistující věc rázem je na světě. Jen s popisem nebo seznamem od vás se celý tento proces může o dost zkrátit.

Klasické doporučení - nebalte zbytečně nové/drahé/značkové věci, u kterých by vám mohlo vadit, že se ztratí nebo zničí. Protože ono se během tábora hodně věcí ztratí a zdevastuje. Aby případná identifikace nalezeného oblečení byla jednoduchá, je vhodné věci dětem podepsat nebo nějak označit. A jedná se jak o oblečení, tak i o nádobí, příbory, hry, hygienu... To už pak nebudou moci zapírat, že to není jejich. S těmi drahými věcmi souvisí i cennosti jako je elektronika. Z vlastních zkušeností víme, že týden nebo dva bez mobilu dítě rozhodně zvládne. Dá si hezký detox od elektroniky a nebude pořád mimo, bude přímo žít okamžikem a trávit volný čas s kamarády. Pokud pojede dítě do přírody, stejně tam zásuvky jen tak v pařezech nebývají a vybitý mobil se jinak nenabije. Pokud vás dítě bude chtít mermomocí kontaktovat, může napsat dopis. Dejte tedy dětem adresy k vám domů, na babičky a dědy, tety, prastrejdy, kamarády, prostě úplně všem. Nezapomeňte na dostatek papírů, obálek, známek nebo to vyřešte koresponďákama.

Hygiena

Pokud máte zabaleno už všechno oblečení, dostatek bot a plyšáka, můžete se vrhnout na balení hygieny. Jako první kartáček (možná klidně dva, ztrácí se stejně rychle jako ponožky v pračce), zubní pasta, mýdlo nebo sprcháč a šampon. Za nás doporučujeme mýdlo a tuhý šampon - nezabírá to skoro žádné místo a nehrozí vytečení. To by z mycí hygieny mělo bohatě stačit. Budete se divit, ale bude zázrak pokud vaše dítě ten sprcháč a šampon vůbec za celý pobyt na táboře vytáhne. Nezapomeňte do hygienické taštičky také zabalit opalovací krém, repelent a záchranu na štípance. V poslední době jsme si také všimli, že rodiče využívají protiklíštěcí ochranu v podobě náramků, které lze sehnat v lékárně nebo drogerii. A navrch nezapomeňte na léky/vitamíny, které dítě užívá a ty odevzdejte zdravotníkovi!

                                            almara soap tuhe sampony 2

Vodní hrátky

Jedna z posledních nejdůležitějších věcí, na které je potřeba myslet, jsou věci do vody. Plavky a ručník jsou samozřejmostí, ale hodí se mít s sebou boty do vody. Nikdy nevíte jaké dno se pod vodou skrývá a boty jsou dobrou ochranou před zbytečně poraněnými nožkami. A hlavně, pokud nemáte doma úplně zdatného plavce, zabalte rukávky nebo kruh či pás! Hlavně o tom informujte vedoucí, aby na něj dali pozor a drželo se při mělčině. Rozhodně nebude jediným dítětem na mělčině. Vedoucí si na mělčině s dětmi hrají nebo je učí případně i plavat. S hrátkami u vody je spojeno samozřejmě sluníčko a teplo, tak ať mají děti i pokrývku hlavy, která je bude před sluníčkem chránit. Na druhou stranu je dobré mít zabaleného i kulicha, protože počasí se může z tropických třicítek ze dne na den změnit na průtrž mračen, kroupy a zimu, to pak čepice hezky zahřeje.

Co do batůžku?

A závěrem asi stačí sbalit jen batůžek na záda. Ten se následně hodí i na výlety, které tábory určitě podniknou. Co teda do něj? Samozřejmě dobroty. Ale nedávejte jich dětem moc. Stačí opravdu pár. Děti jsou na táborech dobře krmeny, bývají výlety do měst, kde si nakoupí a rozhodně nepotřebují zásobu až do konce tábora. Zbytečně moc sladkostí vede k odpadkům, drobkům, vše je rozbalené, nepořádek a na toto vše se můžou lehce přilákat hlodavci, které ve stanu nikdo nechce. Je zbytečné také balit cokoliv čokoládového, rozteče se to jak nic. Takže za nás dejte dětem do batůžku pár müsli tyčinek, balíček bonbonu, se kterými se může rozdělit s ostatními dětmi a navázat první kontakty a třeba balík sušenek na cestu do autobusu. To bohatě stačí. Pak do batůžku přihoďte baterku i s náhradními baterkami, psací potřeby, společenskou hru a láhev na pití

                                        DSC_7765

Myslíme, že na tábor je dítě i vy ready. Tak my už jen přejeme, ať si pobyt na táboře naplno užije a bude se příští rok těšit jet znova.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz