Náš e-shop je zavřený. Děkujeme za pochopení

30 tipů jak si užít těhotenství

článek

 

Těhotenství je vždycky trochu zázrak přírody, a zatímco kamarádka ho mohla mít úplně v pohodě, vaší nejvyšší metou budou „pokusy“ o pohodový jiný stav. Ať tak či tak, neztrácejte pozitivního ducha a nechte se inspirovat našimi tipy, jak využít předporodní čas a jak si ho hlavně co nejvíce užit.

1) SPÁNEK

Jednodušeji se řekne než udělá, zvláště pokud pracujete nebo máte malého rošťáka. Každopádně, čím víc spánku, tím víc energie. Možná to bude trochu oříšek a bude to vyžadovat trochu plánování, přesouvání, abyste svou odpolední pauzu úspěšně absolvovala. Rozhodně se ale za to neciťte provinile. Také je dobré nezapomínat na digitální detox, nechat mobil a televizi mimo dosah postele. Pravděpodobně už vám odzvonilo ve sledování seriálů až do půlnoci nebo ještě déle. Odměnou za poctivé odpočívání vám bude nejen více energie, ale také lepší nálada obecně

2) Jezte malé porce, nezapomínejte na svačinky a dostatečně pijte

Ať už máte ranní nevolnosti nebo ne, je důležité mít žaludek plný. Nebavíme se zde o tunách kalorií, rozhodně neplatí, že máte jíst za dva (průměrná potřeba kalorií navíc je cca 300), na druhou stranu také není dobré hladovět. Snažte se moc nezaobírat myšlenkami okolo tloustnutí a případně to proberte se svým lékařem, který vás jistě uklidní, že je vše v pořádku. A jestli vás pořádně hodní chuť na něco sladkého, nebo slaného, občas si to pro radost dopřejte. Nezapomínejte také na příjem tekutin, v těhotenství potřebujete vody více než před ním. Pokud je pro vás samotná voda obtížná jako zdroj tekutin, přidejte si trochu příchutě, nepřežeňte to ale, sladké tekutiny jako hlavní zdroj vody pro tělo nejsou vhodné.

Stejně jako spánek je i doplňování energie v podobě jídla důležité. Mějte na paměti, že možné výpadky soustředění nebo únava mohou pramenit z nedostatečně častého kalorického příjmu. Přibalte si sebou pro všechny případy nějaké zdravé tyčinky, lisované ovoce, ořechy a nebo krekry, kterými rychle zaženete drobnou nevolnost. Možná vám také na malé nevolnosti pomohou zázvorové bonbony či lízátka, nebo jiné přírodní alternativy.

3) Zajděte si na masáž

Domluvte si masáž u odborníka nebo ve specializovaném salónu, pokud se těhotenské masáž dělá dobře, nemůže uškodit. Rozhodně ale poslouchejte své tělo. Některé ženy také před porodem absolvují návštěvu u chiropraktika, který jim „srovná“ tělo do správných úhlů, uvolní zatuhlá místa a připraví jej na pohodovější porod. Masáž nohou, které jsou v těhotenství více zatížené, vaše tělo jistě ocení také.

4) Zajděte si na manikúru nebo pedikúru

Často se během těhotenství ženy necítí 100% samy sebou. V těle probíhá spousta změn a vlivem hormonů se mění struktura pleti, vlasů i nehtů. Každopádně je to pravý čas na to se trochu rozmazlovat. Určitě se budete cítit po manikúře lépe, navíc je to čas, který sama pro sebe potřebujete. A buďte v klidu, v pozdějších stádiích těhotenství se stejně k péči o chodidla přes rostoucí bříško hůře dostanete, takže proč si péči o ně neužít rovnou.

5) Kupte si těhotenský polštář

Řada kojicích polštářů, které využijete později je ideální na spaní. Tyto polštáře vám mají ulevit ve vaší oblíbené spací poloze. Na nic nečekejte a kupte si jej co nejdříve.

6) Nechce si pomáhat

Zapomeňte na to, že musíte být super žena a musíte všechno zvládnout sama. Je úplně v pořádku, že lidé okolo vás ví, že jste těhotná, berou na vás ohledy a chtějí vám pomoci. A je úplně v pořádku tuto pomoc přijmout. Pro vašeho partnera nebo partnerku bude určitě příjemné, že vám bude moci ulevit nebo se jinak zapojit, a tak se více přiblížit vám, vašim pocitům a prožívání společného se těšení na miminko. A je také dobré, je to naučit včas :-)

7) Připojte se do těhotenské skupiny

Svět sociálních médií vás může trochu zahltit, v množství informací občas zmást, ale na druhou stranu, kdo vás lépe pochopí a poradí vám než jiná těhotná žena, nebo zkušená dula. Získáte tak rozhodně hodně rad a možných pohledů, možná vám skupina pomůže v hledání vhodné porodnice, porodní duly/asistentky a nebo budoucího dětského lékaře. Pokud máte nějaké dotazy, můžete se také připojit k naší FB stránce Kurzovny.

8) Nachystejte si (mražené) jídlo do zásoby

Jestli máte čas a chuť pusťte se do přípravy jídel do zásoby. Můžete také zkusit několik domácích receptů na zavařované dětské přesnídávky, aspoň budete vědět, co přesně svému miminku dáváte. A co je týče jiného jídla, během šestinedělí oceníte, že si budete mít dostupné nějaké jídlo „na ohřátí“. Zapojte do této přípravy také své kamarádky! Je to skvělá příležitost, jak si dobře popovídat a zároveň něco i spolu navařit.

9) Začněte si psát těhotenský deník

A konečně i něco pro romantické duše. Kdy jindy začít se zaznamenáváním prvních pocitů, pohybů, myšlenek, nápadů a vtipných situací než právě teď. Pokud se pustíte i do dalšího miminka, bude pro vás určitě zábavné a prospěšné sledovat, jak se vaše pocity a názory měnily. Vtipné historky pak oceníte během vyprávění o těhotenství, až se vás na ně váš drobek zeptá. A o první dojáky taky nouze nebude.

Můžete k tomuto účelu využít jakýkoliv deník, nebo třeba právě ten náš z lotosových listů, jak příhodná analogie s budoucím porodem. A pokud nemáte inspiraci o čem psát, téměř v každém knihkupectví najdete těhotenské deníky.

10) Nechte se ostříhat

Pokud máte pocit, že se vaše vlasy zbláznily, tak buďte v klidu, nejste jediná. Péče o ně je jiná a i kvalitní střih bude nutností. Dopřejte si trochu rozmazlování a nechte se v kadeřnictví pohýčkat. Nějakou dobu po porodu také možná nebudete mít chuť někam jít, nebo na to nebude síla, takže včasné stříhání vám prodlouží čas do další návštěvy.

11) Těhotenská jóga a cvičení

Nakolik se cvičení během těhotenství obtížnější, je velmi zdravé a důležité zatěžované partie správně protáhnout, prohřát a posílit. Těhotenská jóga je ideální protahující pomalé cvičení. Uvolněná pánev, správné dýchání a energetická rezerva budou nezbytným pomocníkem při přirozeném porodu. Máte-li možnost a energii i na něco dalšího, doporučujeme chůzi nebo mírný běh alespoň 20 minut denně. I kdyby jste před těhotenstvím necvičila, udělejte si čas nyní. Pravidelný návyk vám také pomůže během zotavovacího období po porodu. Relaxační cvičení typu jogy skvěle uvolní vaši mysl a pomůže přijmout měnící se stav. Pokud nemáte šikovné studio někde poblíž, zkuste se inspirovat na Youtube.

12) Napusťte si vanu plnou bublinek

Do vany si napusťte trochu méně vody a hlavně o něco více chladnější, než obvykle. Teplá voda a relaxace uleví vašim oteklým kotníkům, napnuté páteři a aromaterapeutická vůně během koupání také není k zahození. Nebo dáváte raději přednost solné koupeli bez vůně, nebo ošetřujícím koupelím na vyživení měnící se pokožky? Vyzkoušejte tu variantu, která je vám příjemná právě teď.

13) Jděte na oběd nebo odpolední „kafíčko“ s přáteli

Vyrazte ven za přáteli, přijdete na jiné myšlenky a dozvíte se jistě plno nevyžádaných rad. :-) Nebuďte zavřená doma i když vám není zrovna nejlépe, naplánujte si příjemné chvilky a kdo ví, třeba vám drobné popovídání pomůže zapomenout, že vám zrovna dnes nebylo nejlépe.

14) Běžte na těhotenské a předporodní kurzy

Je čas na to se vzdělat a rozhodnout, jak chcete, aby vaše těhotenství a především porod probíhal. Navštivte lekce, jak na zdravé těhotenství, přirozený porod, přebalování, nošení nebo kojení. I když se pro všechny varianty nakonec nerozhodnete, aspoň budete vědět, co za možnosti jsou, a co můžete čekat a chtít například od sestřiček a doktorů v nemocnici. Potkáte spoustu inspirativních žena a třeba si právě díky kurzu najdete dulu nebo jiného odborníka, kterého se budete moci zeptat, až si nebudete vědět rady.

15) Nechte se vyfotit

Ačkoliv se nemusíte cítit nejkrásnější, nechte si během těhotenství udělat profi fotky. Nemusíte je nikde sdílet, ani se jimi chlubit, každopádně mějte na paměti, že čas nevrátíte a možná někdy v budoucnu se k nim budete chtít vrátit. A děti, ty fotky, kdy byly ještě v bříšku, prostě milují. Možná až jim jednou budete vysvětlovat, jak těhotenství a porod funguje, budou všechno díky těmto fotografiím mnohem více chápat.

Doma si také můžete sama v pravidelných intervalech fotit rostoucí bříško a udělat si sama pro sebe nebo miminko kompilaci fotek, nebo fotky připojit do vašeho těhotenského deníku.

16) Nechte si udělat 3D ultrazvuk

Nemusíte jich mít tuny, ale jeden kvalitní ultrazvuk stojí za to mít. Ultrazvuk a krátké video z něho patří k nejdojemnější zážitkům z těhotenství. Vemte s sebou partnera nebo partnerku a zapojte je. A až budete prckovi vše ukazovat, můžete spolu zavzpomínat jak maličký nebo maličká byl/a.

17) Kupte si roztomilé a pohodlné těhotenské oblečení

Jsou dávno pryč doby, kdy oblečení pro těhotné ženy nebylo dostupné nebo bylo nevzhledné. Můžete se inspirovat u nás, na příjemné biobavlněné oblečení, nebo probrouzdejte jiné e-shopy s těhotenským oblečení z přírodních vláken. Poslední co si během nepříjemného pocení v létě nebo těhotenské vyrážky přejete, jsou umělá vlákna. Všelijaké rozšiřovače a nastavení vašeho stávající oblečení moc nedoporučujeme, raději investujte do pohodlných kalhot s gumou či těhotenským pasem, volnějších svršcích, šatech univerzálního střihu, kterých využijete i po těhotenství a případně se podívejte po těhotenském pásu, který uleví vašim zádům. Většina těhotenského oblečení je také rovnou kojicí, zaměřte se proto při výběru i na tyto funkce.

18) Pořiďte si monitor srdeční činnosti miminka

Mrkněte na české i zahraniční e-shopy a pokud vám to dovoluje finanční situace, pořiďte si domů monitor srdeční činnosti miminka. Možná je to zbytečnost navíc, každopádně je super cool, když můžete poslouchat vaše miminko, kdykoliv chcete. Ze začátku může být obtížnější srdeční činnost zachytit, ale v pozdějších stádiích těhotenství to bude hračka. Můžete se tak nejen přiblížit k sobě navzájem v rámci rodiny, ale také miminko „představit“ svým přátelům nebo příbuzným, kteří žijí daleko. Monitor jde také nahrávat a uchovat si tak další vzpomínku na tento úžasný čas.

19) Baby party

Pokud vás baví pořádat party s odhalením pohlaví miminka, vykašlete se na předsudky a pozvěte přátele na návštěvu. Může to být velká i malá sešlosti, každopádně si dejte čas a vymyslete nějaký originální způsob, jak pohlaví miminka odhalíte. Můžete také spojit tuto příležitost s předporodním setkáním spojeným s dárky a nebudete jej muset dělat, až se už možná budete cítit unavená a vysátí podlahy bude otázkou akrobatického cvičení.

20) Přečtěte si knihy o těhotenství a porodu

Ať už jste pečlivka nebo raději necháváte věci plynout, určitě pro vás budou informace o průběhu těhotenství přínosné. Možná se vám zdá, že se s vašim tělem ještě nic moc neděje, nebo že miminko je centimetrový červík, ale vězte, že se nejen ve vašem nitru děje spousta zajímavých věcí. Dozvíte se více o sobě, o fyziologických změnách a možných řešeních právě vzniklý zdravotních zádrhelů. Využijte také čas na to přečíst si zkušenosti žen s jejich porodem.

21) Parkujte na místech vyhrazených pro těhotné ženy

Jsou tam pro vás, aby jste měla větší pohodlí, tak na ně nezapomínejte a nestyďte se je využít.

22) Pusťte se do dekorace pokojíku

Probuďte své kreativní já! Inspirujte se v naší nabídce dřevěných hraček, papírových lampiček, závěsných kolotočů a nervy zachraňujících houpaček pro miminka. Probrouzdejte internet, Pinterest, nápady, inspirace, knihy, časopisy a nachystejte vašemu miminku ten nejkrásnější pokojík nebo koutek na světě.

23) Ušijte si nebo si kupte porodní šaty

Do porodnice oceníte pohodlné šaty/noční košili. Můžete si na ni vyšít milý vzkaz nebo se inspirujte v porodním Bondtriku. I v porodnici můžete vypadat mile. Během výroby můžete zase v klidu popřemýšlet o budoucím porodu.

24) Najděte si nový koníček

Možná to zní trochu šíleně, že by jste si během těch všech příprav a změn měla najít nějaký nový koníček, ale je to úžasný nápad. Nejen jako inspirace pro vaše dítě, navíc můžete mít tento koníček navždy spojený právě s vaším porodním příběhem. Určitě se vám bude hodit kurz šití, nebo nějaké vyrábění, keramika nebo něco co potom můžete dělat a tvořit spolu. Možná také během vašeho těhotenství budete muset hodně ležet, takže pustit se do háčkování nebo pletení bude fajn příležitost jak čas efektivně strávit.

25) Vyberte si jména a podívejte se do vaší rodinné historie

Třeba jméno nakonec vyberete jiné, ale právě hledání jména pro vaše miminko je nejzábavnější věc na celém těhotenství. Podívejte se, jaká jména se vám líbí a co znamenají. Rozšíření rodiny vaší rodiny o nového člena je také ideální příležitost dozvědět se něco více o historii celé rodiny a třeba vytvořit i rodinný strom. Možná budete překvapena, co vám poví vaše maminka, nebo babička, když se je na jejich těhotenství a porod zeptáte.

26) Dívejte se na dojáky i poučné dokumenty

Kapesníky sem! Hormony v akci! A pak trochu poučných dokumentů na které se má smysl dívat právě když jste těhotná. Takže nohy nahoru a hurá do toho.

27) Snažte se ignorovat nevyžádané rady

Včetně tohoto článku dostanete mnoho rad, o které jste nestála, a která vám přátelé a rodiny prostě musí sdělit. Bude možná trochu obtížně si vyhradit svoje místo a nebo se je naučit prostě ignorovat. Mějte na paměti, že Vy jste matka, chcete přirozeně pro své miminko to nejlepší a až se spolu setkáte, máte právo se věci rozmyslet, dělat spolu chyby a dělat si věci po svém.

28) Porozhlédněte se po porodní asistentce nebo dule, nachystejte se do porodnice

Dejte si pár schůzek, naplánujte si věci v čas (nikdy nevíte, jestli nebudete rodit předčasně) a v klidu proberte všechny možnosti, jakou pomoc a jakou roli od porodní duly čekáte. Udělejte si porodní plán, zvažte všechny výhody a nevýhody porodu doma a v nemocnici.

Existuje mnoho seznamů, co je do porodnice vhodné mít, jistě jich najdete na internetu mnoho. Využít můžete také předchystaných porodních balíčků.

29) Nakupte dětské oblečení

Je čas na roztomilá bodýčka, mini čepičky, super malé rukavičky, kalhoty, šatičky nebo jiné oblečení. Rozhodně doporučujeme oblečení z přírodní certifikovaných vláken, protože se na jejich výrobu spotřebovává méně chemie a jsou protialergická. Na praní dětského oblečení (ať už nového nebo darovaného) jsou vhodné speciální jemné prací prostředky, doporučujeme začít s těmi z eko-řady. Naše nabídka dětského biobavlněného oblečení od prvních dnů je zde.

30) Nezapomeňte se smát

Ať už bude vaše těhotenství náročné nebo pohodové, přejeme vám, aby jste se nezapomněla smát, nejen sobě, ale i světu okolo vás a zachovala si tak zdravý nadhled.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz