Blog

Click.read.Share_1

 

Vše, co potřebujete vědet o látkových plenách

Látkové pleny v kostce (1)

 

Rozhodujete se o možnosti používat látkové pleny? Ať už vás k tomu vedou ekonomické důvody, ekologické nebo zdravotní, přinášíme vám základní přehled všech možností a důvodů proč se s radostí do látkování vrhnout. Některé maminky používají jen látkové pleny, některé je kombinují s jednorázovými, ať už se rozhodnete jakkoliv, každá varianta je správná a najděte si v systému přebalování svůj styl odpovídající vašim možnostem, životnímu stylu, dítěti a ciťte se v tom svobodně. 

 

Ekologie, ekonomika a zdraví

Látkové pleny mají neoddiskutovatelnou ekologickou výhodu. Odhaduje se, že ročně se vyprodukuje v UK 3 miliardy tun a v USA 3,5 miliardy tun odpadu z jednorázových plen, které navíc skončí často na skládkách, kde navíc kontaminují půdu a spodní vody. Na jedno dítě to odpovídá zhruba 4 - 6 tisícům jednorázových plen, které (v případě komerčních výrobků) nejsou vyrobeny z rozložitelných a přírodních materiálů. 

Z ekonomického hlediska jsou látkové pleny velkou úsporou. Oproti tisícům jednorázových plen je jednorázová investice do látkových, kterých potřebujete 20  - 30 kusů, větší, ale z dlouhodobého hlediska ušetříte tisíce, navíc od druhého dítěte se investice vrací několikrát více. Na tento argument uslyší především tatínkové. Obecně lze říci, že prvotní investice se při koupi nových kusů pohybuje na celou sadu látkových plen okolo 10 tisíc.

V neposlední řadě je potřeba zmínit i zdravotní benefity pro miminko. Látkové pleny na rozdíl od jednorázových přirozeně "dýchají", tedy jsou více prodyšné. Odhaduje se, že v látkových plenách je až o jeden stupeň Celsia nižší teplota, což je důležité pro správný vývoj pohlavních orgánů jak kluků, tak holčiček. Prodyšnější materiály předchází také vzniku opruzenin. A důležité je také myslet na to, že jednorázové komerční pleny obsahují různé chemické látky, které se stykem s tekutinami (močí, stolicí) uvolňují a vstřebávají jemnou dětskou pokožkou. V plenkách je dítě 24 hodin denně několik let.

 

Typy látkových plen

Látkové pleny se vyrábí v několika variantách, které jsou vhodné pro různé období nebo životní styl či pohodlí během přebalování.

Látkovou pleny tvoří tři základní vrstvy:

 - separační plenu, která zadrží většinu stolice a sají i moč

 - savou vrstvu (několik variant) + případně extra savé vrstvy

 - svrchní kalhotky, které tvoří voděodolnou vrstvu
latkovky_sio

Kalhotkové pleny, svrchní pleny a AIO se vyrábějí v zapínání na suchý zip nebo patentky. Suchý zip má tu výhodu, že ho můžete přesně zapnout tam kde potřebujete, děti si s ním ale mohou hrát a kalhotky snadno rozbalit. Oproti tomu patentkové zapínání je pevnější, není tak snadno otevíratelné, ale musíte se při přebalování držet našitých patentků.

Látkové pleny se obecně vyrábějí buď rostoucí (mají zmenšovací řadu patentků) nebo velikostní. Rostoucí látkové pleny jsou zpravidla od cca 4 - 15 kg. V případě, že máte přebytek materiálu při zmenšení, doporučujeme materiál nahrnout na bříško a ne mezi nohy. Také při přebalování kluků doporučujeme pindík ukládat nahoru na bříško.

Čtvercové pleny

Klasické čtvercové pleny, které se používají desítky let (a které jste možná podědily, nebo dostaly od nějaké kamarádky) jsou skvělou variantou do začátku. Novorozená miminka vylučují často a málo, takže nepotřebujete extra savé varianty. Navíc jsou většinou vyrobena z bavlny, která se dá vyvářet a žehlit, takže můžete v začátcích snadněji udržovat hygienu. Někteří výrobci vyrábějí i bambusové čtvercové pleny, které můžete kombinovat s těmi bavlněnými a použít je jako savou vkládací vrstvu.

Čtvercové pleny skládají na dva základní sklady - novorozenecký a pro větší děti tzv. na draka. Vyrábějí se v základním rozměru 70 x 70 a ve větším 80 x 80 cm. Pro uchycení čtvercových plen doporučujeme Snappi sponku.

Čtvercové pleny se také někdy vyrábějí ve vícevrstvé variantě. Dají se poskládat na kalhotkovou plenku nebo i použít později jako savá vkládací extra vrstva.

Bambusová čtvercová plena T-tomi

Kalhotkové pleny

Kalhotkové pleny jsou často vyrobeny v rostoucí variantě, ale naleznete na trhu i nabídku oddělených velikostí. Kalhotkové pleny jsou většinou vyrobeny z bavlněné vrchní vrstvy s veselými obrázky a savé vrstvy z bambusu. Naleznete ale také na trhu kalhotkové plenky celobavlněné nebo dokonce konopné.

Speciální variantou jsou tzv. noční pleny, nejedná se o nic jiného než to, že má kalhotková plena více vrstev (je savější), aby vydržela celou noc. Popřípadě muže mít i našitou fleecovou dotykovou vrstvu.

Kalhotková plena - přebalovací set suchý zip, monkies x-1000x1000

Tvarované pleny, SIO (snap in one)

Jsou variantou kalhotkových plen a pomocí patentků se nejčastěji vpínají do svrchních kalhotek. Můžete si takto připravit dopředu plenky "vše v jednom" a urychlit tak přebalování. Vyrábí se nejčastěji z bambusové viskózy.

Vkládací pleny

Většinou mají podlouhlý tvar a tvoří extra savou vrstvu, která se vkládá navíc do tvarovaných nebo kalhotových plen. Jsou určeny pro větší děti, které už hodně vylučují.

Unuo plenky

Svrchní pleny

Tvoří nejsvrchnější vrstvu látkových plen a chrání oblečení před protečením. Svrchní pleny jsou propustné pro páru, ale nepropustí tekutiny. Vyrábí se z několika materiálů.

Nejčastěji naleznete na trhu svrchní kalhotky s tzv. PUL zátěrem, které jsou vyrobeny z polyesteru laminovaného polyuretanem, čili z umělého materiálu. Snadno se udržují, při přebalování v případě vlhkosti či ušpinění stačí otřít a použít znovu.

Přírodní variantou jsou vlněné svrchní plenky, vyrobené v nohavičkové natahovací variantně nebo výjimečně i zapínací. Příjemné nekousavé merino svrchňáky se většinou vyrábí ve velikostních řadách (nerostoucí). Aby byly vlněné kalhotky voděodolné je třeba je tzv. lanolinovat, tedy vlněné svrchňáky dávat (podle návodu) do lanolinové lázně na několik hodin. Lanolin je přirozenou složkou vlny, kterou ovečky produkují.

Nejméně vyhledávanou variantou jsou fleecové svrchní plenky, vyrobeny z kvalitního polar fleecu, který nežmolkuje. Nemusí se lanolinovat, jsou prodyšnější něž PUL svrchní kalhotky, ale nejsou odolné při fyzické zátěži. Větší těžší děti, které v plenkách sedí nebo leží celou noc mohou fleece stlačit a ten poté proteče. Proto jsou vhodné buď na malé miminka, nebo naopak pro velké děti přes den, kdy v plenkách spíše běhají.

Svrchní kalhotky monstera Garden Carrier

AIO (All in one) KAPSOVÉ pleny

AIO plenky jsou vlastně sešité svrchní kalhotky s látkovou plenkou do jednoho kusu. Představují nejrychlejší variantu při přebalování (máte jeden kus, nikde nic neupínáte), ale také nejdražší variantu. AIO plenky se vyrábějí se zapínáním na suchý zip nebo na patentky stejně jako svrchní kalhotky, mají zpravidla dotykovou fleecovou vrstvu a vnitřní savou bambusovou vrstvu, která se na praní vyjme nebo odepne (je v kapse, proto také kapsové plenky). 

Jsou skvělé na jednoduché přebalení (u lékaře, na cestách, mim domov) a pro přebalování osobami, které to nedělají běžně (pro tatínky, babičky, když hlídají).

Separační pleny

Tvoří první vrstvu u zadečku a jak název napovídá, separují hrubé částice (stolici) od látkové pleny a usnadňují tak praní. Separační pleny se nejčastěji vyrábí z celulózy a prodávají se v rolích. Jednoduše tak utrhnete obdelník vložíte do plenky a při přebalování vyhodíte. Pokud máte trubky s malým průsvitem, raději do WC nevyhazujte, protože se nerozloží hned. Některé maminky separačky také perou (pár praní vydrží, než se rozpadnou), v tom případě doporučujeme praní v síťce, ať nemusíte navíc v případě rozpuštění či potrhání čistit celou pračku.

Pro starší větší děti můžete separační pleny vyměnit za viskózové, které nenasákávají tolik jako celulózové a jsou tudíž vhodné pro pevnější stolici. Nebo případně i bambusové separační plenky, které jsou povrchově pocitově mokřejší, takže pomáhají k zafixování, že po vylučování se děti necítí v suchu, tedy při zvykání na nočník.

Existují také pratelné fleecové separační plenky, pokud nechcete vyhazovat vůbec žádný odpad. Fleece je povrchově suchý, takže miminko se nebude cítit v mokru.

bambusove separacni pleny T-tomi

Typy materiálů používaných na látkové pleny

Pro použití, výběr a péči o látkové pleny jsou rozhodující také zvolené materiály.

Bavlna

Bavlna nebo biobavlna je skvělá protože se dá vyvářet, žehlit (pokud chcete) a je to zcela přírodní materiál.

Bambus

Bambusová viskóza je 3x více savější něž bavlna (což také znamená delší schnutí), navíc je antibakteriální, takže se nemusí vyvářet na vysoké teploty, naopak jí vysoké teploty při praní poškozují. Pokud bambusové plenky tvrdnou vlivem vodního kamene zásadně nepoužívejte žádná změkčovadla, poškozují křehké bambusové vlákno. Lépe je plenky občas vyprat v měkké vodě, pokud k ní máte přístup, nebo sušit v sušičce (nebo aspoň občas). Pomáhá také vyprané plenky promnout v ruce.

Bambus neperte na vyšší teplotu než 60 st. jinak ho zničíte.

Bambus také dává povrchově mokrý pocit, takže je skvělý, když chcete dítě zvykat na nočník, protože si spojí, že po vyloučení je mokrý pocit.

Konopí

Přírodní materiál, který netrpí tolik na tvrdnutí jako bambus, je také antibakteriální, ale není tolik savý jako bambus, přesto je asi 1,5 x savější než bavlna.

Fleece

Fleece je umělý materiál náchylný na fyzický tlak. Povrchově je ale suchý a odvádí tekutiny dovnitř savé vrstvy plenky, proto se často používá jako dotyková vrstva v AIO plenkách.

 

Péče a praní

Použitou plenku skladujeme do vyprání v nádobě s vrškem na sucho nebo na mokro. Pro příjemnější pocit doporučujeme na víčko skladovací nádoby nakapat pár kapek silice eukalyptu, tea tree nebo levandule. Skladovací nádoba může být cokoliv objemného s víčkem.

Pokud skladujete pleny na sucho, znamená to, že po přebalení skvrnu nejlépe potřete žlučovým mýdlem a uložíte do nádoby. Tento způsob má za výhodu, to, že nemusíte vyměňovat vodu ve skladovací nádobě a nevýhodu tu, že skvrny zaschnou, tedy se hůře perou.

Pokud skladujete na mokro, ve skladovací nádobě je voda nejlépe s desinfekčním prostředkem. Výhodou je, že skvrny nezaschnou, ale vodu je třeba minimálně jednou za den vyměnit.

Skvělým pomocníkem vám bude velký prací pytlík, které do nádoby dopředu dáte a až nastane čas praní, jen ho celý vyjmete a vhodíte do pračky bez nutnosti na pleny šahat.

Pro snadnější praní doporučujeme používat žlučové mýdlo - rozkládá organické nečistoty, a to v tekuté nebo tuhé variantě. Případně doporučujeme na přednamočení sodu.

zlucove-mydlo-140-g_02500_0002_bile_open_w

Plenky na suchý zip mají zpravidla našitý malý protizip, takže jej nezapomeňte použít, ať se při praní zbytečně nevytahují vlákna.

Perte dle materiálu na příslušnou teplotu v ekologickém prací prášku bez aviváže, změkčovadel a zesvětlovačů a jiné chemie. Myslete na to, že miminko je v plenkách 24 hodin denně a vylučuje do ní. Perte v pračce z poloviny zaplněné, aby v ní bylo dostatek vody a nastavte i program na máchání.

Látkové pleny můžete sušit v sušičce, pouze svrchní PUL kalhotky do sušičky nepatří. Látkové pleny není potřeba žehlit pokud nechcete, pouze to doporučujeme v případě průjmu nebo nějaké infekce. V případě, že nemáte sušičku, nechte je volně doschnout. V létě můžete sušit na sluníčku, které pěkně vybělí skvrny a desinfikuje.

Na cesty a mimo domov doporučuje také koupit 2 přebalovací pytlíky, jeden na čisté a jeden na špinavé pleny. Přebalovací plenkové pytlíky jsou většinou vyrobeny ze stejného materiálu jako jsou PUL kalhotky, takže se plenky nezapaří a nezničí. Později je využijete třeba na plavky.

 

Přebalovací sada

Obecně potřebujete zásobu plen na 3 dny - 2 dny plenky skladujete, třetí den perete, tak abyste na ten třetí den nějaké měla. Předpokládá se, že se přebaluje 8x za den, čili celkově potřebujete 24 variant plen.

Co tedy přesně a v jaké množství doporučujeme koupit?

 •  2 balení jednorázových novorozeneckých plen do porodnice: po porodu a v porodnici pravděpodobně nebudete chtít řešit jak skladovat a kde prát pleny
 •  2 balení čtvercových vysokogramážních bavlněných plen 70 x 70: nekupujte tenké plenky, které se hodí například na zakrytí kočárku, v pozdější fázi je využijete jako vkládací vrstvu
 •  20 kusů kalhotkových plen rostoucích, nebo tvarovaných - vpínacích (SIO)
 •  2 - 3 kusy nočních kalhotkových plen (můžete dokoupit později)
 •  2 - 3 kusy vkládacích plen (můžete dokoupit později) nebo balení bambusových čtvercových plen
 •  2 - 3 kusy rostoucích AIO plenek (malé AIO plenky do porodnice jsou hezký dárek, ale reálně z nich miminko rychle vyroste)
 •  3 kusy svrchních kalhotek
 •  2 - 3 kusy Snappi sponek: budete se divit, jak snadno se ztratí
 •  roli separačních plen
 •  kyblík s víčkem na skladování plen
 •  velký prací pytlík
 •  desinfekční prostředek
 •  žlučové mýdlo
 •  prací prášek
 •  lanolin, pokud jste se rozhodla pro vlněné svrchní kalhotky
 •  pratelnou přebalovací podložku
 •  2 kusy pytlíků na skladování plen na cesty

 

Spousta maminek kombinuje látkové plenky s jednorázovými, pokud jste se rozhodla pro tuto variantu, nebudete potřebovat tolik kalhotkových plenek, jako doporučuje v přehledu viz výše. Látkování není buď a nebo, neznamená, že musíte používat pouze látkové pleny, přizpůsobte si výběr vašim možnostem a preferencím. Pokud se rozhodnete kombinovat látkové pleny s těmi jednorázovými, doporučujeme sáhnout po eko variantě, která je kompostovatelná a neobsahuje chemii. 

Tipy na Vánoční dárky pro každého

 Kopie návrhu Domácí lázně

 

Také patříte k těm, kteří rok, co rok tápou a neví, jaký dárek či dárky věnovat svým menším či pubertálním dětem, partnerovi, babičce, rodičům či bratrovi a sestře? Nechte se inspirovat několika dárky, které dospělí uvítají, a to ať už je jim dvacet, padesát, sedmdesát, či jim „táhne“ na stovku.

 

Pro nejmenší robátka

Nejen pro maličké děti, ale pro ty především, chceme vybírat vždy to nejlepší. Poohlížíme se po eko jídlech, zelenině, ovoci, ale také oblečení, drogerii, dudlících, hračkách… Věnujte svému několika měsíčnímu „uzlíčku“ eko dudlík z přírodního kaučuku Hevea. Je na pohled velmi hezký, co se týče tvaru, můžete volit ze třech modelů, a především je vyroben z přírodního materiálu, jež se obešel bez jakýchkoli chemických úprav. K němu věnujte i praktický klip na dudlík v pestrých barvách. Díky němu vám dudlík nespadne na zem nebo jej dítko nezahodí a neztratí.

Hevea dudlík z kaučuku

 

Jestliže máte doma malou parádnici, věnujte jí šatičky Oceanholic z biobavlny z dílny Garden Carrier. Šaty zaujmou mnoha odlišnými obrázky, barevností i svým jednoduchým a líbivým střihem. Líbivé a trendy jsou šaty s kapucí Big Bear z biobavlny, taktéž z dílny Garden Carrier. U těch si na své přijdou všechny slečinky, které milují kapuce a pohodlí dlouhých mikin. Každá slečna by měla mít kabelku. Což takhle kabelka Liška od Garden Carrier? Lze ji nosit přes rameno, takže nezavazí a při výletech ji nikde nezapomenete.

Větší děti, ale i dospělé, můžete potěšit papírovými origami lampami, které si sami vyrobí. Vše potřebné dostanete v balení, a pak strávíte společně hezký večer, během něhož papírovou origami lampu sovu, hrocha nebo třeba velrybu či jiné složíte dle jednoduchého, srozumitelného návodu.

Papírová origami lampa raketa Owl Paperlamps

Hraček není nikdy dost! Také máte tu zkušenost? Pro nejmenší oceníte houpačku Hojdavak, kterou lze snadno a rychle uchytit do dveří. Větším dětem udělá radost dřevěné vkládací puzzle, domino či pexeso Les Pic:Design nebo třeba upcyklovaná panenka, kočička nebo třeba zajíc od Garden Carrier.

 

Dospělí se nebudou nudit

Obdarovat dospělé není často snadné. Buď si mohou vše koupit sami a mají, nač si vzpomeneme, nebo tvrdí, že nic nechtějí a nepotřebují s velkým důrazem. Vždy je ale můžete obdarovat nějakou kosmetikou, kterou v každém případě použijí. K takovým patří zubní pasta. Už jste slyšeli o černé zubní pastě? Věnujte přírodní bělící zubní pastu s aktivním uhlím Ben & Anna. Péče o zuby rázem nebude tak fádní.

Zubní pasta s aktivním uhlím Ben Anna

I mytí rukou může být zajímavější. Třeba s tuhým mýdlem Pumpkin Spice Latte Almara Soap. Je vyrobené z pyré z dýně Hokaido z Českého středohoří, doplněno o oxid zinečnatý a poprášeno mletou skořicí bez jakýchkoli jiných barviv. Krásné na pohled i vůni. K němu můžete věnovat i netradiční a na pohled zajímavou mýdlenku keramickou větvičky Almara Soap.

Pro muže i ženy můžete věnovat také silice. Jestliže chcete povzbudit obdarovaného při studiu či práci, uklidnit jej, uvolnit od úzkostí a doplnit mu kus energie, sáhněte po silici Litsea Cubeba Eoné vyrobené destilací květů, bobulí a listů vavřínu kubébového.

 

Zajímavé dárky pro pány

Jestliže je obdarovaným, na něhož myslíte muž, i pro něj je tu několik skvostných tipů na dárek, jež by se vám mohly líbit.

Nikdo se neobejde bez praktické lahve na vodu. Ať už ji používáme v autě u pracovního cestování, položíme si ji na pracovní stůl, uložíme do batohu při cestě do školy nebo si ji vezmeme na sportovní utkání. Pánové ocení designovou nerezovou láhev – termosku 500 ml Pieskot. Teplé nápoje udrží až 12 hodin, studené dokonce až 24 hodin. Uzávěr je šroubovací pro eliminaci nebezpečí vylití.

Velmi zajímavým dárkem může být i peněženka s kapsičkou na klip z listů Thamon. Nechybí jí dvě velké kapsy na bankovky, část na karty, dvě skryté kapsy a kapsička s magnetem na mince. Vyrobena je z pravých listů, a tak je každý kousek jedinečným originálem. K dostání je i v hnědé barvě s trochu jiným organizačním řešením.

Pánská eko peněženka Thamon

 

Kosmetiky není nikdy dost! I pánům dělá radost něco pro jejich opečovávání. Určitě uvítají pánský šampon proti vypadávání vlasů Bio Lasaponaria, nebo gel po holení s CBD Bio Lasaponaria.

 

Netradiční vánoční přání

I když je doba moderní a posíláme spousty sms a e-mailů, stále více se vracíme k posílání klasických pohledů a dopisů. Překvapte své milé a pošlete jim krásné papírové přání Beauty Contest Pieskot či All Inclusive Pieskot. Povedené je i přání Hey Colenda! Pieskot. V nabídce je jich mnoho, a to nejen vánočních, ale i k narození miminka, narozeninám a další.

Vánoční papírové přání Pieskot

 

Tak. Načerpali jste inspiraci? Teď už se jen rozhodnout pro dárky, které budou pro vaše děti, rodiče, kamarády či sourozence těmi nej. V přírodním a zdravém duchu, v němž se pohybujeme, nemůžete minout cíl.

Domácí lázně, aneb jak si udělat pohodu i doma

Domácí lázně

 

Mnoho z nás žije v dnešní době hekticky, zrychleně, ve stresu. Ať už přijdete z práce nebo máte za sebou náročný domácí home office prolínaný učením a vaření - večer většinou chceme, abychom se plně zklidnili, zrelaxovali, měli chvilku klidu jen pro sebe… Odpočinout si a nabrat nové síly, ale také zlepšit si náladu můžete za pomoci kosmetiky a pomůcek, které vám v koupelně vytvoří skvělé domácí lázně.

 

Koupel jako pro královnu

Od stresu vás může velmi dobře oprostit vana plná příjemně teplé vody. Do ní si můžete přidat kvalitní koupelové soli. Báječná je kupříkladu hojivá sůl s výtažky z Mrtvého moře s rostlinnými oleji Salty Doctor. Je určena především pro problematickou pokožku trpící ekzémy, lupénkou, ale také vyrážkou nebo podrážděním. K hojivým účinům přispívá nejen bahno z Mrtvého moře, které obsahuje, ale i mletý oves v bio kvalitě, mořská řasa lithothamnium a směs rostlinných olejů, jež pokožku zvláční. Dá se použít i k namáčení problematických míst na těle, když zrovna nechcete do vany.

Almara Soap sůl do koupele Salty Doctor

Velmi osvědčenou relaxační technikou je také aromaterapie. Esenciální oleje, které dovedou provést doslova zázraky s vaší náladou a pocity. Vyzkoušet můžete např. známou levanduli, která vás zklidní a uvolní, pokud ale máte problémy s nízkým tlakem, raději se jí vyhněte. Naopak povzbuzující účinky má pomeranč, citrón nebo mandarinka. Tea tree zase skvěle desinfikuje, takže během koupele neb masáže podpoříte zdraví vašeho organismu.

Máte-li třeba hned na začátku zimy popraskanou pokožku, bude vám doslova balzámem tělový krém s bambuckým máslem Silky Body. Je ideální právě na suchou rozpraskanou a svědivou pokožku, také při sklonu k ekzému. A pokud si po koupeli chcete dopřát masáž, tak není lepším základem než mandlový za studena listovaný olej. Potřebujete-li uvolnit a pohladit svou psychiku, sáhněte po oleji s výtažky z mandarinky a levandule.

Pobyt ve vaně dostane zcela jiný rozměr, když si namísto klasického osvětlení zapálíte svíčky. Nejen jejich světlo je příjemnější, ale mohou působit na vaši mysl díky vůni. Společnost Světlo ráje vyrábí přírodní vonné svíčky v Českém ráji, a to z přírodních silic a BIO sójového vosku bez obsahu ropných, parafínových ani včelích produktů. Sójový vosk není toxický a hoří mnohem déle než parafínový. Dokonce můžete roztavený vosk použít na pokožku. Zvolit můžete třeba vonnou svíčku ve skle „Louka“, „Lásce s růženínem“, „Borovice, jedle a smrk“, „Lesu s avanturínem“ a další. Nebo se inspiruje i nejlepšími svíčkami na světe - jak se značka v překladu jmenuje. Krásně voní a díky recyklovaným rostlinným olejů, ze kterých se vyrábí i šetříme naší planetu.

Vonná svíčka Dargelling květ The Greates Candle in the World

Aby byla vaše pleť okouzlující a čistá

Všechny chceme být krásné, a i zkrášlovací proces můžeme v našich domácích lázních provádět. Třeba za pomoci pleťové masky. Sáhnout můžete po pleťové masce Pink Face Almara Soap, která je určena pro suchou, citlivou a zralou pleť. Růžový jíl, který je v ní obsažen, pleť čistí a uklidňuje, plod šípku je bohatý na vitamin C, součástí je i prášek z růže damašské. Maska, kterou zakoupíte v suchém skupenství a smícháte si s vodou nebo pleťovým tonikem, pleť vyčistí, zjemní, projasní a zklidní.

Pleťová maska Almara Soap

Výborné účinky má i pleťová maska Clean Face nebo Bright Face od stejné firmy. Záleží jen na vašich potřebách a typu vaší pleti.

Odstraňte odumřelé buňky

Velmi praktickými a užitečnými pomocníky jsou i scruby, jež umí krásně zbavit pokožku odumřelých buněk. Také stimuluje prokrvení a čistí póry. Vaše pokožka bude vyhlazená a hebká. Zkusit můžete např. cukrový scrub Minty Sugar Almara Soap s ingrediencemi v bio kvalitě. Základem je bio třtinový cukr a jemná mořská sůl, voní po mojitu díky esenciálním olejům z máty, limety a citronu. Je ideální pro mastnější i normální pleť, nehodí se pro citlivou. Vyrábí se i scruby na rty, které zanechají rty jemné a hydratované. Rty také vyživuje a zvláčňuje. Máte-li rádi kakao, vonět i chutnat vám bude scrub na rty Cocoa Lips Almara Soap.

Scrub Salted Caramel Almara Soap

 

Rozmazlujte se v pohodlí domova za pomoci kvalitní kosmetiky. Uvidíte, že se vám to vyplatí jak na fyzické kráse, tak na psychické pohodě. Anebo připravte domácí lázně svému milému, dceři nebo synovi. Budou mile překvapeni.

Vyberte pro svou ratolest ten nejlepší dudlík či savičku

Dudlíky

 

Dudlíky a savičky patří neodmyslitelně k výbavě většiny maminek již před narozením miminka. Nejlepší je se dudlíku úplně vyhnout a savičku případně používat co nejpozději, aby neohrozila přirozený proces kojení. Jenomže někdy to jinak nejde a ať chceme, nebo ne, jsme nuceni občas po „šidítkách“ a lahvičkách se savičkou sáhnout. Je ideální zvolit tyto pomocníky z přírodních materiálů a ideálně takové, které jsou vyrobeny z jednoho kusu, aby z nich nemohlo něco upadnout a dobře se čistily.

Dudlíky a savičky z přírodního kaučuku

Jde-li vám o zdraví děťátka i šetrný přístup k přírodě, jistě vás potěší zboží z dílny dánské firmy Hevea. Zpracovává přírodní kaučuk tak, aby byly výrobky z něj nejen praktické, ale i vzhledově krásné. Přírodní kaučuk se vyrábí bez chemických aditiv, barviv a bělení, Hevea používá i recyklovaný kaučuk, a tím šetří přírodu, materiál je biodegradabilní, a přitom plní všechny potřebné mezinárodní standardy dětských produktů. I obaly jsou ekologické, vyrobeny z FSC papíru, průhledná okýnka pak tvoří 100 % biodegradabilní film. 

Kaučuk se po vystavení povětrnostním podmínkám a přírodě přirozeně degraduje.

119415102_3617224518341778_2483655190153640928_n

 

Dostatek tvarů a velikostí

Každé děťátko má rádo jiný typ dudlíku či savičky co se týče jejich tvarů a velikosti. Velikost se řídí dle stáří miminka, tvar si určí ono samo. Firma Hevea proto nabízí jak tvary kulaté, který je svým tvarem podobný savičkám lahví a které mají nejmenší nejraději, tak ortodontické pro zdravý růst zoubků, ale i symetrické, jež nejvíce připomínají tvar bradavky, proto jsou nejvhodnější pro děti kojené.

Všechny dudlíky mají motýlkový tvar, díky kterému nedochází k tlačení na nosík nebo bradičku dítka. Zdobí jej hezké výřezy zvířátek a jiné, které kromě zdobení slouží pro možnost přirozeného dýchání pokožky pod dudlíkem. Jsou vyrobeny z jednoho kusu kaučuku, nemůže se tak stát, že se z něj odpojí jakákoli část, kterou by mohlo dítko spolknout.

Dudlíky z přírodního kaučuku

Savičky jsou vyráběny ve dvou velikostech – pro děti od narození do 3 měsíců a pro děti od 3 měsíců do dvou let. Rozdíl je nejen ve velikosti samotné savičky, ale i ve vydatnosti průtoku tekutiny, tak aby bránily kolikovým stavům, které vznikají i polykáním vzduchu při rychlém polykání. Hodí se na všechny typy běžných lahviček.

Dudlíky i savičky z přírodního kaučuku lze sterilizovat ve vroucí vodě, naopak napařování ani umístění do myčky nádobí tomuto materiálu nesvědčí.

 

Ať už chcete mít dudlík a savičku pro jistotu připraveny ještě před narozením miminka, nebo už víte, že je budete potřebovat, protože kojení není možné, či má miminko abnormální potřebu sát a vy jej nemůžete mít 24 hodin denně u sebe, přírodní kaučuk je výborným řešením jak pro nejmenší, tak pro přírodu. Přesvědčte se sami o jeho kvalitách i příjemném přírodním vzhledu. Budete zajisté spokojeni.

Jak si vybrat zubní pastu?

Zubní pasty článek

 

Tak jako je to se vším, i na poli zubních past a zubních gelů, které se většinou na rozdíl od past používají ke specifickým problémům, jste určitě zaznamenali značné novinky a změny. Ať už se podíváte na jejich složení nebo na doporučení, která je vhodná pro dospělé, menší a větší děti, jaké množství stačí k dokonalému vyčištění ústní dutiny… Dokonce i jejich balení je stále ekologičtější, a přitom praktické. Navíc vhodně zvolená zubní pasta chrání zuby nejen před kazy.

 

Zatočte s bakteriemi

Do zdravých past je dnes přidáván přírodní cukr s názvem xylitol. Ten totiž slouží jako výborná prevence před zubním kazem. Pomáhá v ústech udržovat neutrální pH a dokonce brání bakteriím usazovat se na zubech. Bakterie, které se běžně nachází v ústech, neumí zpracovat xylitol, a tak je jejich množení velmi sníženo. Dokonce až o 90 %. Díky tomu přirozeně dochází ke snížení zubního plaku na zubech.

Dle provedených výzkumů také vyšlo najevo, že xylitol pomáhá k nápravě poškozené skloviny. Naše sliny dovedou zuby samy chránit, ale to jen za předpokladu, že nejíme příliš cukrů. To však u většiny z nás neplatí, sacharidy konzumujeme téměř v každé potravě. Xylitol ovlivňuje i sliny, které jsou s jeho přispěním zásaditější v porovnání s působením jiných cukrů. Po použití pasty s xylitolem může stoupnout koncentrace základních aminokyselin a amoniaku nejen ve slinách, ale i zubním plaku. Jestliže pH dosáhne k hodnotě 7, ve slinách obsažené soli kyseliny fosforečné a vápník putují do oslabené skloviny, díky čemuž začne docházet k jejímu zpevnění.

                                                                toothpaste_jar_orange_fluoride_front-1image (1)

Co dalšího hledat v kvalitní zdravé zubní pastě

Kromě zmíněného xylitolu obsahují zdravé pasty také např. extrakty z bylin nebo rostlinné enzymy, aloi veru, heřmánek nebo šalvěj, mátu nebo nyní oblíbené černé uhlí, které svým povrchovým působením zuby přirozeně zbavuje pigmentu a zbytků cizorodých částeček. Většina těchto přírodních ingrediencí desinfikují, zklidňují podráždění nebo bolest zubů, pomáhají ke zdravějším dásním nebo přírodní cestou zuby jemně bělí.

 102981590_289146012242280_7343227636684582029_n

 

Jak je to s fluorem?

Fluor známe již od svého dětství. V mnoha reklamách na zubní pasty znělo, že ta a ta obsahuje fluor, a je tedy kvalitní. Dokonce se dětem podávaly fluorové tablety, aby se jim nekazily zuby. Ovšem, pravda je taková, že přemíra fluoru může zuby naopak poškodit, způsobit zubní fluorózu, která se projeví fleky na zubech bílé, žluté až hnědé barvy. Jde o nevratné poškození. Platí tedy zlatá střední cesta, s fluorem spíše šetřit a především doporučení vašeho zubaře nebo zubařky. Některým lidem také fluor zvyšuje citlivost zubů, nebo dokonce může způsobit alergickou reakci. 

Pokud hledáte pastu bez fluoru můžeme vám doporučit například tuto:

HYD_Zahncreme_Sweets_Herbs_shop_1

 

Dětské zubní pasty

Na trhu můžete najít velké množství zubních past pro děti. Je vhodné vybírat podle věku dětí a rozlišovat, zda jde o batolátka, školkaře nebo školáky. Téměř všechny komerční dětské zubní pasty žel obsahují látky, které by děti neměly jíst. Např. Titanium Dioxide, Cocamidopropyl betaine, SLS, Olaflur, parabeny, Glycerin a mnohé další. Nejsou zdraví škodlivé, ale rozhodně mu neprospívají. Jestliže vaše ratolest pastu jí, je lepší čistit zuby jen kartáčkem namočeným ve vodě. Jde především o to, aby si dítě vypěstovalo správné návyky, kdy a jak si zoubky čistit.

image

 

Vsaďte na zdravou přírodní zubní pastu, kterých je na trhu stále víc, díky zájmu zákazníků o své zdraví i přírodu. Tu a tam si zuby klidně vyčistěte jen tak „na sucho“, jde především o to očistit zuby mechanicky. Nezapomeňte si u nás vybrat i z bohaté nabídky zubních a mezizubních kartáčků z bambusu a nezapomínejte ani na jazyk. A dbejte řádnému vypláchnutí celých úst, například s touto ústní vodou od Ben & Anna.

84720520_189547382378233_2057293810491237908_n

Tipy na originální Vánoční dárky pro celou rodinu

Tipy na Vánoce

Je listopad a spousta z nás začala alespoň přemýšlet o tom, co by potěšilo naše nejdražší o Vánocích. Jakými dárky překvapit děti, partnera, prarodiče, kamarádku…? Mnohdy je každá rada drahá, protože spousty věcí máme, spousty bychom jich nevyužili, další by nás nebavili… Vybírat dospělým i dětem je docela těžké. Zabrouzdejte u nás na e-shopu a darujte dárky, které potěší, překvapí, budou originální, a přitom budou ještě šetrné k přírodě. Nechte se inspirovat. 

Aby byla radost v dětských očích skutečná

Zažili jste někdy jako malí Vánoce, kdy jste dostali dárky, které vám vůbec neudělaly radost? Anebo jste si přáli auto, panenku, nebo něco velkého a nakonec jste byli trochu zklamaní? Radost dětem můžete udělat mnoha dárky, záleží na tom, zda obdarováváte holku či kluka a kolik mají let.

Pro nejmenší děti vybírejte barevné hračky, které je zaujmou. Ideální je, když je ještě něčemu naučí. Co třeba dřevěná nasouvací pyramida barvy Ceeda? 11 barevných dílků dítko zaujmou a pomohou zlepšit jeho motoriku.

D613A_02

Už holčička či kluk chodí? To si bude rádo hrát s dřevěnou klapací tahací hračkou duhový pes Ceeda.

Větší děti můžete obdarovat něčím netradičním. Co třeba papírové origami lampy? Aby jim svítily, budou muset přiložit ruku k dílu. Je-li vaše dítko zručné a baví jej tvoření, je třeba papírová origami lampa Líný hroch Owl Paperlamps ideální volbou. Může si ji pak umístit do pokojíčku, ale také zkrášlit obývák nebo předsíň. Origami lampy se hodí i jako dárek pro dospělé.

Papírová lapmička papoušek

Radost pro maminku, sestru či kamarádku

Ženy milují kosmetiku, tak proč jim ji nedat k Vánocům? Vyberte to, co využije žena v každém věku. Tím nemůžete minout cíl. Co třeba ručně vyráběná tuhá mýdla Almara Soap? Nabídka je široká, jmenujme např. čokoládové, s konopím, s malinami, se solí z mrtvého moře…

Tuhé mýdla Magická Aura

I kosmetiku, tak jako výše uvedené lampy, může obdarovaná vyrábět. K dostání jsou balíčky na výrobu balzámu na rty, nebo třeba balíčky na výrobu tělového krému. Vaše maminka, kamarádka, sestra nebo kdokoli jiný bude přesně vědět, z čeho se její kosmetika skládá a bude je ráda používat, protože si ji sama vyrobí.

Nezapomínejme na muže

Hmmm… vybírat dárek partnerům je složité. Měkké dárky moc nechtějí, často nečtou, kosmetika jim nic moc neříká, šperky je nebaví, v dílně už všechno nářadí mají…

Překvapit ho můžete něčím, co možná ještě neviděl. Jestli má rád přírodu, co třeba taška na dokumenty nebo notebook z listů? Zdá se vám to neuvěřitelné? Skutečně! Můžete koupit nejrůznější tašky od firmy Thamon. Tato firma upravuje listy speciální technologií tak, že z nich vznikne materiál podobný tuhé látce. Je voděodolný, pevný, avšak 100 % veganský. Překvapí vás hezké barvy i různorodost tvarů. V nabídce máme také pánskou peněženku.

Peněženka z pravých listů

Někteří pánové rádi vaří, všichni rádi jedí a pijí. Věnujte mu třeba bambusovou nerezovou termosku Leafs Woodway. Hodí se jak na uchování horkých, tak studených nápojů. Váš milý ji využije celoročně, ať už na cestách, při práci nebo odpočinku na zahradě.

 

Tak. Snad bylo inspirace dost a vy jste si mohla odfajfknout dárky pro další členy vaší rodiny. Nezapomeňte na sebe. Kupte i sobě dárek pro radost, který si nadělíte za přípravu celých Vánoc. Třeba krásnou peněženku z listů, udržitelnou módu nebo maličký, ale účinný Scrub na rty Juicy lips od Almara Soap.

Tipy a triky na veselý a inspirativní dětský pokojík

dětský pokojík

S příchodem miminka na svět řešíme všechny důležité věci kolem něj – aby dobře prospívalo, bylo zdravé, netrpělo hladem, mělo dost podnětů k rozvíjení… K tomu, aby mu bylo dobře, cítilo se příjemně, přispíváme jak my sami, tak jeho okolí a prostředí. Proto je důležité, aby se už od narození cítilo dobře ve své postýlce i v pokojíčku celkově.

Miminka mají rády kontrasty a barvy

Po narození tráví naše ratolesti většinu času spánkem. To se však rychle mění a už po pár týdnech je potřeba, abychom je začali bavit, ukazovat jim svět, díky hře je učit poznávat. S tím vám pomůžou nejrůznější hračky, které mohou miminka buď sledovat, nebo jim je můžete ukazovat.

Mezi první hračky, s nimiž nemusíte nic dělat, a přesto děti baví, patří kolotoče nad postýlku. Jednoduché, ale přitom velmi povedené a zároveň ekologické jsou papírové kolotoče nad postýlku. Vybrat můžete z mnoha typů holčičce i chlapečkovi. Nejmenší děti ještě nemají zrak tak dobrý, jako budou mít za pár měsíců, proto je dobré volit syté barvy, kontrasty. Líbit by se vám mohl papírový kolotoč s tematikou jarních zvířátek. Je vyroben z tvrdého papíru, zdobí jej drobné korálky, díky lehkosti se jemně hýbe a dítko uklidňuje. Mezi zvířátky najdete králíky, zajíčky, motýlky, vážky, ptáky, ježky a srnečky v různých barvách. Umístit se dá nejen nad postýlku, ale jako hezká dekorace kdekoli do příbytku. Hledáte-li kolotoč s jinou tematikou, sáhnout můžete po mořském světě, motýlcích, jednorožcích, medvědech a horách…

Papírový kolotoč

Na pověšení jsou i létající dřevění ptáci – čáp, plameňák a papoušek. Jakmile děti odrostou výše uvedenému kolotoči, můžete ho nahradit třeba zmiňovaným papouškem. Děti baví sledovat, jak mává křídly, napodobení letu je totiž velmi povedené. A opět uklidňuje, lze při něm výborně relaxovat. Papouškovi nechybí pestrost, vynikne v pokojíku holčičky i kluka.

plameňák

Zalíbení v přírodních materiálech

Pamatujete si na své dřevěné kostky, vláček, nebo třeba autíčko? I dnes se děti rády baví dřevěnými hračkami. A také s nimi můžeme pokoje výborně zkrášlit. Dřevěné letadlo se dá umístit na poličku, stěnu, jsou k dostání i dřevěné lustry v podobě nejrůznějších letadel. Dřevo v jeho přírodní barvě se hodí ke všem barvám v pokoji, a navíc prostor zútulní. Chlapečky potěšíte nejen modely letadel, ale i bagrem, retrobusem či tramvají.

Dětský pokoj s letadlem

I holčičkám můžete dopřát barevné dřevěné hračky. Co třeba krásný růžový kočárek z dubového dřeva? Jeho součástí jsou i peřinky, je do detailů propracován a nejenže se s ním skvěle hraje, ale zároveň pokojík naprosto rozsvítí. V případě nehody kočárek jednoduše slepíte a opravíte sami.

Světla s motivem zvířat

Chcete-li, aby světlo nejen svítilo, ale bylo i hezkou dekorací, vsaďte na papírové lampičky. Ty si můžete sami vyrobit díky sadě, v níž najdete vše potřebné. Jsou různě velké, mohou mít podobu tučňáka, hrocha, slona, králíčků, velryby… I jejich barvy jsou rozmanité, takže vhodnou vyberete jak pro kloučka, tak holčičku. Svítí díky LED žárovce, nehřejí, jsou naprosto bezpečné.

Papírová lampička papoušek

Využijte podzim k výzdobě pokojíčků

Podzim je jako dělaný na výrobu obrázků, kterými můžete pokojík velmi zajímavě vyzdobit. Použít můžete šípky, kaštany, šišky, ale také listí, ulity šneků, mech, sušené květy…, a nalepit je za pomoci tavné pistole na papír. Vytvoříte krásné obrázky, které mohou znázorňovat podzim, vymyšlené postavičky, skřítky, vesnici nebo třeba cestu k babičce…

Můžete si nasbírat plody mochyně – malé lampiónky, které mají sytou oranžovou či žlutou barvu a vyrobit z nich hezké závěsné dekorace. V kombinaci s dalšími „poklady“, které venku najdete a papírem, zhotovíte okouzlující ozdobení dveří nebo okna.

Dekorace

 

Užijte si tvoření! Díky všem těmto dekoracím do pokoje podpoříte v dětech lásku k přírodě a k šetrnosti, která by se k ní měla také pojit. Ukažte jim, že dekorace, hračky mohou být přírodní, a přesto krásné, zábavné.

Pečujte o pokožku miminek za pomoci přírodní kosmetiky

Eoné

Už před narozením děťátka se spousta nastávajících maminek zajímá o to, kterou dětskou kosmetiku nakoupit. Některé se rozhodnou pro známé výrobce, jiné se nechají inspirovat tou, kterou používají jejich kamarádky, sestry a podobně. V každém případě je důležité vybrat takovou, která nebude obsahovat chemické látky, k pokožce bude jemná, šetrná, vyživí i hydratuje ji, a také bude tvořit skvělou ochranu.

Tohoto všeho můžete docílit s rostlinnou harmonizující kosmetikou s názvem EONÉ. Je ručně vyráběná u nás, také je ekologická, přírodní, čerstvá, účinná a potěší vás i její přijatelná cena.

Každodenní koupání

Koupání miminka slouží jak k očištění jemné pokožky, tak jako rituál, který jej příjemně unaví a připraví jej k nočnímu spánku.

EONÉ připravila dětem koupelový olej Delfínek. Je přírodní a hodí se ke každodennímu mytí už těch nejmenších miminek. Obsahuje rostlinné suroviny a má příjemnou citrónovo-levandulovou vůni, jež pomůže dětičky uvolnit a zklidnit. Tento olej vytváří zdravý ochranný kožní film, nevysušuje a pokožku zanechává hebkou a zdravou. Lze použít buď jako sprchový olej, který naneseme přímo na mokrou pokožku, omyjeme a opláchneme, nebo čajovou lžičku oleje přidáme do vody bez ohledu na její množství u koupele miminek, polévkou lžíci oleje pak přidáme do vody u batolátek.

delfinek-detsky-koupelovy-olej

 

Aby byla pokožka celého těla dostatečně hydratovaná

Spousta miminek má po narození nadměrně suchou pleť. Ta se loupe, snadno vznikají červené, suché flíčky s bílou vrchní vrstvou, která může až praskat. Proto je důležité používat účinný olej, jež pleť šetrně hydratuje. Za tímto účelem EONÉ vyvinula mandlový olej lisovaný za studena. Je určen pro děti od narození, ale ocení jej i dospělí. Jistě uvítáte jeho rychlé vstřebávání, nezanechává pocit mastnoty, hodí se i pro děti, které mají sklon k ekzému, jejich pokožka je suchá, popraskaná, svědí. Lze jej použít i jako masážní olej k masáži celého těla i obličeje. Díky němu bude pleť hydratovaná, vláčná, chráněná, ošetřená a regenerující se. K nanášení je tento olej vhodný nejen po koupání doma, ale i po plavání v bazénu.

Péče o zadeček

Kromě účinného večerního mytí zadečku je důležitá i celodenní péče o něj. Je potřeba vyhnout se opruzení, které se rádo zdlouhavě hojí, zvlášť v době, kdy má dítko zažívací potíže, průjem spojený s alergií na mléko a podobně. O zadeček vám pomůže pečovat dětský ochranný krém na zadeček Lalium. Jde o přírodní mast určenou k ošetření a zklidnění pokožky zadečku, která je podrážděná pocením a vlhkostí. Díky damšské růži nejen zklidňuje, ale působí i preventivně před opruzeninám a dalším podrážděním. Používá se klasicky při každém přebalování.

Skvělé je, že ji můžete použít i k ochraně rtů a pokožky před mrazem u dospělých, nebo k ošetření namáhaných bradavek při kojení, které mohou být popraskané, citlivé, poškozené od zoubků.

lalium-mast

K mytí zadečku, jež je po celý den chráněn krémem proti opruzení, je ve vlhku a působí na něj spousta bakterií z moči i stoličky, je výborný dětský mycí olej Medvídek od EONÉ. Pomáhat s péčí o děti může už od jejich narození. Je vyroben jen z rostlinných olejů a malého množství levandulového éterického oleje. Pokožku zbaví nečistot, zanechá ji vláčnou, hydratovanou a chráněnou. Posiluje totiž její přirozený ochranný plášť. Výborný je i na mytí ručiček doma či venku. Aby nemusel obsahovat konzervanty a byl ta zdravější variantou k vlhčeným ubrouskům, je koncentrovaný, a proto je potřeba jej ředit převařenou vodou a uchovávat kupříkladu ve skleněné lahvičce s rozprašovačem. Naředěný a čerstvý vydrží až 3 dny. Aplikuje se na plenu, pratelné ubrousky z perlanu Perlička, které zakoupíte v ekologickém papírovém obalu, či třeba na žínku. Výhodou ubrousků z perlanu Perlička, je že jsou opakovaně pratelné, lze je vyvářet, a přesto se po čase snadno biologicky rozkládají.

medvidek-myci-olej-na-zadecky

Aby nebolelo bříško

Snad každé miminko si projde obdobím, kdy jej bolí bříško díky prdíkům. K úlevě napomáhají masáže i nahřívání bříška. Při masáži je ideální použít dětský masážní olej na bříško Větříček. Obsahuje kmínové a fenyklové silice, které pomáhají bříško uvolnit ať už dítko trápí nadýmání či kolika.

Vyzkoušejte i vy pro své děťátko přírodní kosmetiku EONÉ. Všechny produkty jsou kvalitní, zdravé a účinné. Svému miminku tak zajistíte tu nejlepší péči.

Didaktické hračky pomohou dětem s rozvojem

Didaktické hračky

Všichni rodiče se snaží, aby jejich dítko nestrádalo, správně rostlo a mělo dostatek podnětů k rozvíjení se. Zlepšovat jejich hrubou i jemnou motoriku můžeme zapojováním jich do činností, které děláme i hraním se s nimi adekvátně k jejich věku. Nejmenší děti zaujmou chrastítka, barevné hračky, různorodost materiálů, jež mohou šustit, být drsné, lesklé a podobně. Větším dětem můžeme dopřát nejrůznější dřevěné skládačky, šroubovací autíčka, panenky, jež si budou oblékat a pečovat o ně…

Všechny děti nás často překvapují svým výborným logickým myšlením. Zvládnou úkoly nebo činnosti, o nichž bychom si mohli mylně myslet, že jsou na ně ještě příliš složité. Je dobré pořídit jim hračky, které logické myšlení i pozornost utuží a adekvátně je budou posunovat kupředu.

Potěšte a rozvíjejte miminko

Nejmenší děti zaujme vše, co budou moci strkat do pusinky. Skvělé jsou hračky složené z různých materiálů a dají se k nim připnout jiné hračky. Právě toto umí interaktivní látková kostka Garden Carrier. Je z biobavlny, bambusu a výplň tvoří surová bavlna. Neošetřené dřevo, stejně jako látkové bezpečné rohy a hrany kostky, mohou děti směle strkat do úst. Zaujmou je i pestrobarevné strany. Na poutka, které jsou všity do hran kostky jednoduše připnete další oblíbenou hračku děťátka. Při hře nebo lenošení si na kostce navíc miminka budou moci odpočinout, je měkká a příjemná na dotek. Hodí se pro děti od narození.

kostka 1 mini

Vůně dřeva i pestré barvy

Možná jste také měli oblíbené dřevěné kostky nebo skládacího panáčka, s nimiž jste se dokázali hrát opakovaně a dlouho. Toto můžete dopřát i vašim holčičkám a klukům. K nezaplacení je dřevěná skládačka na tyčku „duha“, kterou děti složí podle velikosti kroužků od největšího po nejmenší. S touto pyramidou se zabaví skutečně dlouho. Je určena pro děti od jednoho roku věku. Pro chodící batolátka je k dostání dřevěná tahací housenka, která při pohybu hbitě hýbe celým tělíčkem.

vyr_1728skladacka-duha

Velmi oblíbené jsou i puzzle. Zvolit můžete např. dřevěné vkládací puzzle ovoce pro děti od dvou let věku. Devět známých druhů ovoce budou děti vyndávat a vkládat do vysoustružené destičky na místo, které je jim přesně určeno. Správný úchyt držátka, správné otočení ovoce, volba pravého místa pro vložení, to vše budou děti muset zvládnout, aby ovoce „zapadlo“, kde má.

Složitější, ale velmi zajímavé a hravé je dřevěné vkládací puzzle kruh a barvy vhodné pro děti od tří let věku. Dílky, z nichž je puzzle stavebnice složena, je možné vkládat to připraveného dřevěného kruhu, nebo z nich složit jiné další tvary na rovné podložce dle vlastní fantazie.

Možností je skutečně mnoho a bude jen na dítku a jeho fantazii, co bude nový tvar, který složí, představovat.

Když děti milují zvířátka

Využijte toho, že má vaše ratolest ráda rybičky nebo třeba ptáky. Didaktické vkládací puzzle moře, řeka, vodní ptáci, ptáci z Evropy a další budou skládat s velkým zaujetím. Vás i je nadchnou krásné barvy a dokonalé detaily zvířat.

Egy-csepp-a-Voros-tengerbol

Mnohé děti mají v oblibě i dinosaury. Těmto můžete udělat radost dřevěnými Vkládacími puzzle T-rex. Dinosaurus se skládá ze sedmi kousků puzzle ve čtyřech různých barvách. Obojí puzzle bude rozvíjet děti od tří let věku.

Názorně předvádět let ptáků umí dřevěné hračky na zavěšení v podobě čápa, papouška či plameňáka. Děti ptáčky samy rozkmitají a budou je moci u letu sledovat, zklidnit se po perném dni, relaxovat. Dřevění ptáci zároveň hezky zkrášlí dětský pokoj. Tito dřevění opeřenci se hodí pro dětičky v každém věku. Miminka jej budou pozorovat, větší děti si s nimi budou i hrát.

papošek

Jestliže vyberete interaktivní hračku se zaměřením na to, co vaše děti baví, ať už jsou to tvary, barvy, auta, zvířat, panenky… nemůžete trefit vedle. Nabídka je obsáhlá, stačí se jen rozhodnout pro tu nejvhodnější...

Objevte krásu papírových origami lamp

MONDAYS

 

Světlo v našem životě hraje velmi významnou roli. Bez něj jsme unavení, nepodáváme takové výkony, jaké bychom chtěli, nebo naopak, když je ho příliš, především večer, nemůžeme se „přepnout“ do klidové fáze, špatně se nám usíná i spí. Proto bychom měli při výběru osvětlení domova zvažovat několik aspektů. Jde o barvu světla, barvu a propustnost cylindru lamp a také celkový vzhled.

Jestliže hledáte novou lampičku, která bude estetická, netradiční, přinese vám příjemné jemné světlo, líbit by se vám mohla právě papírová origami lampa vyrobená v malé rodinné firmě v Portugalsku. Sami si ji doma vyrobíte, a to ať jste dospělí, nebo si přejete udělat radost větším dětem.

 

Seznamte se s origami

Možná už jste o origami slyšeli, ale znáte jej v jiných podobách. Origami představují nejčastěji zvířata, která jsou složena z papíru. Mnoho přesných přeložení papíru na tu či opačnou stranu ve výsledku přinese 3D předmět, který si můžete vystavit, můžete s ním soutěžit jako s logickou hříčkou s jinými lidmi, jež origami baví, a také je můžete sbírat.

Tady se však origami pojí s praktickým využitím. Jednoduše si z předem připravených dílků slepíte papírovou lampu. Vše, co budete k výrobě potřebovat, obsahuje set, jež je k dostání již od 599 Kč. V něm najdete papírový model, který vám umožní si výrobu vyzkoušet, základnu pro LED žárovku typu E14 i elektrický přívod s vypínačem. Co se týče vzhledu, vybrat si můžete z celkem deseti druhů lamp znázorňující to či ono zvířátko.

 

Máte rádi exotická zvířata, či upřednostníte třeba sovu?

Jak již bylo zmíněno, v nabídce je celkem deset různých zvířátek – lampiček. Vámi zvolená může mít podobu velkého tučňáka, slona, hrocha, ale také opeřenců, jako jsou sova pálená, výr či papoušek. Ti, kdo obdivují mořské ryby, možná upřednostní velrybu. Zvířátek je ale více.

Ať už se rozhodnete pro kteroukoli lampu, zaručeně váš domov zpestříte a dodáte mu něco, co se jen tak nevidí.

 

Papírová lampa

 

Kde můžete origami lampičku umístit

Potřebujete-li poradit, kde se takovýto typ lampiček hodí, vězte, že míst je spousta. Díky příjemnému jemnému světlu a propustnosti papíru jsou vhodné do obýváků, ložnic, ale krásně vyniknou i v pracovně, kde vás nebudou při večerní práci u PC rušit a oslňovat. Tyto lampičky jsou skvělou možností, jak doma zajistit přítmí, u kterého budete moci relaxovat, povídat si s nejbližšími i sledovat oblíbený film. Stejně tak jsou krásným jemným zdrojem světla do dětského pokoje pro děti, které mají obavu z tmy, u něhož mohou zároveň klidně spát. Hodí se však i na chodbu, aby se v noci nebály a směle si došly na toaletu.

Nezbývá než si vybrat origami lampičku, která vám bude nejmilejší: OWL Paperlamps na našem e-shopu. Hodí se i jako netradiční, zajímavý dárek pro vaše milé, ať už jsou to dospělí, nebo děti. Umožníte jim vlastnoručně si vyrobit krásnou a funkční lampu.

Nosítka, visítka, klokánky, aneb co je, a co není ergonomické nošení dětí

ergo článek

Na začátek si musíme upřímně říci, že pojem ergonomické nošení nebo ergonomické nosítko není nikde pevně definován. To umožňuje každému, aby svůj výrobek pojmenoval jako "ergonomický".  A protože chceme pro své miminko to nejlepší a nejzdravější, pojďme si v jednoduchých bodech vysvětlit, jak skutečně ergonomické nosítko poznáme.

Obecně se nepovažuje za vhodné nosit miminko v nosítku od narození, ale od zhruba ukončeného 4. měsíce, což je doba, kdy miminko už drží samo hlavičku. Pokud mamince nebo tatínkovi nedovoluje finanční situace, aby si do začátku pořídili šátek (což je nejlepší varianta pro novorozence), nebo si jej vypůjčili, doporučujeme, aby maximální doba strávená v nosítku nepřesáhla cca 20 minut denně. Za tímto účelem mají nosítka buď externí nebo interní novorozeneckou vložku, která má za úkol stabilizovat miminko v nosíku, které je pro něj v té době příliš velké.

Pokud tedy vaše miminko už bezpečně drží samo hlavičku a páteř je tak připravená na její zátěž, poznáte ergonomické nosítko podle těchto 2 základních znaků, které musí splňovat:

recommended-hips

1. Nosítko má měkká nevyztužená záda, takže umožňuje zakulacení páteře miminka do písmene C a položení hlavičky na hruď rodiče.

2. Nosítko má dostatek látky mezi nožičkama dítěte, takže látka zasahuje až k podkolenní jamce a umožňuje tak podsazení páteře a správnou polohu kyčlí: úhel mezí nožičkou a pánví je cca 1200.

 

Správná poloha kyčlí je důležitá pro jejich zdravý vývoj. Nošené miminko správně uvázané v šátku, nebo správně upevněné v ergonomickém nosítku není pasivní, ale jsou zapojeny lehce i břišní svaly a kyčelní kloub je přirozeně prokrvován. Pokud například nosítko umožňuje správnou polohu kyčlí, ale nemá měkká záda, také není ergonomické, protože přirozeným zakulecením páteře a podsazením pánve se váha hlavičky a "posezení" miminka v nosítku roznáší na celá záda miminka. Tedy se nepřetěžují žádné části.

Naše ergonomické nosítko z biobavlny a výplní z kokosových vláken si můžete prohlédnout ZDE.

Pokud se nad těmito dvěma základními body dobře zamyslíme, zjistíme, že poloha miminka s obličejem od osoby, která ho nosí není a nemůže být nikdy ergonomická. Takovým to neergonomickým nosítku se někdy trochu hanlivě říká visítka, protože v nich miminko nemá podsazenou pánev ani správnou polohu kyčlí, tedy v nosítku visí.

 

Visítka a neergonomická nosítka poznáte podle:

neergo

1. Hlavička není fixována.

2. Nosítko má pevné záda = pevný přední panel.

3. Páteř je přetěžována vertikální polohou: záda nejsou zakulacena, ani není podsazená pánev, takže váha hlavičky a těla není rozložena.

4. Nedostatek látky mezi nožičkami neumožňuje správnou polohu kyčlí.

5. Miminko je vystavené okolí bez možnosti pohledu na rodiče.

 zdroj obrázku: boba.com

 

Nošení miminka čelem k rodiči má přitom řadu výhod:

 • Miminko se cítí v bezpečí, protože vidí rodiče, jehož tvář zná.
 • Miminko může poslouchat tlukot srdce matky, které zná z nitroděložního života.
 • Může si položit hlavičku na hrudník rodiče, takže mu neplandá: je důležité miminku hlavičku přetáčet na obě strany, aby byly krčí svaly a úpony zapojeny rovnoměrně.
 • Může v nosítku pohodlně spát.
 • V nosítku můžete diskrétně kojit.
 • Miminko není vystavené neznámému okolí a nemá příliš mnoho podnětů, před kterými se nemá kam schovat, což není dobré pro jeho/její psychický vývoj.
 • Nošení umožňuje přirozený kontakt mezi miminkem a rodičem aniž by rodič nemohl něco dělat nebo se přemisťovat.
 • Přirozeným pohybem v nosítku se aktivují i břišní svaly miminka a miminko je v teple, což ulevuje od bolestivého nadýmání.
 • Nošením miminka ho přirozeně ochlazujete, pokud je nemocné a má horečku. 
 • Miminko v chladných dnech udržujete v teple.
 • Rodič může reagovat na potřeby miminka hned.

 

Pár tipů na závěr, jak si vybrat správné ergonomické nosítko:

 • Vyzkoušejte jich více, každé se drobně liší v šířce popruhů, jejich délce a nastavení. Každému typu postavy sedí jiné.
 • Rozhodněte se kdo bude miminko nosit více, ten by měl nosítko zkusit především.
 • Pokud vybíráte nosítko před narozením miminka, ujistěte se, že jej bude možné vyzkoušet z nosící panenkou (která je těžká).
 • Kupujte nosítka od oficiálních výrobců a dodavatelů, kteří se na ergonomické nošení specializují.
 • Kupujte nosítka z nezávadných materiálu a dejte si pozor na levné náhražky nebo kopie, které jsou nekvalitní.

Na závěr si pojďte také připomenout, že nošení dětí není nic moderního, nevědeckého ani neodporuje motorickému vývoji. Přikládáme odkazy na několik obhájených vysokoškolských prací z různých medicínských oborů:

https://theses.cz/id/k8pns2/BP_Kubistova.pdf

https://is.muni.cz/th/395333/lf_b/Bakalarska_prace_-_Noseni_deti.pdf

 
A nezapomeňte, nošení je prostředek, ne cíl. Nemusíte se bát, že nošením miminko rozmazlíte, nebo že nebude nikdy spát samo, naopak nošené a často kojené děti jsou klidnější a spokojenější.
30 tipů jak si užít těhotenství

článek

 

Těhotenství je vždycky trochu zázrak přírody, a zatímco kamarádka ho mohla mít úplně v pohodě, vaší nejvyšší metou budou „pokusy“ o pohodový jiný stav. Ať tak či tak, neztrácejte pozitivního ducha a nechte se inspirovat našimi tipy, jak využít předporodní čas a jak si ho hlavně co nejvíce užit.

1) SPÁNEK

Jednodušeji se řekne než udělá, zvláště pokud pracujete nebo máte malého rošťáka. Každopádně, čím víc spánku, tím víc energie. Možná to bude trochu oříšek a bude to vyžadovat trochu plánování, přesouvání, abyste svou odpolední pauzu úspěšně absolvovala. Rozhodně se ale za to neciťte provinile. Také je dobré nezapomínat na digitální detox, nechat mobil a televizi mimo dosah postele. Pravděpodobně už vám odzvonilo ve sledování seriálů až do půlnoci nebo ještě déle. Odměnou za poctivé odpočívání vám bude nejen více energie, ale také lepší nálada obecně

2) Jezte malé porce, nezapomínejte na svačinky a dostatečně pijte

Ať už máte raní nevolnosti nebo ne, je důležité mít žaludek plný. Nebavíme se zde o tunách kalorií, rozhodně neplatí, že máte jíst za dva (průměrná potřeba kalorií navíc je cca 300), na druhou stranu také není dobré hladovět. Snažte se moc nezaobírat myšlenkami okolo tloustnutí a případně to proberte se svým lékařem, který vás jistě uklidní, že je vše v pořádku. A jestli vás pořádně hodní chuť na něco sladkého, nebo slaného, občas si to pro radost dopřejte. Nezapomínejte také na příjem tekutin, v těhotenství potřebujete vody více než před ním. Pokud je pro vás samotná voda obtížná jako zdroj tekutin, přidejte si trochu příchutě, nepřežeňte to ale, sladké tekutiny jako hlavní zdroj vody pro tělo nejsou vhodné.

Stejně jako spánek je i doplňování energie v podobě jídla důležité. Mějte na paměti, že možné výpadky soustředění nebo únava mohou pramenit z nedostatečně častého kalorického příjmu. Přibalte si sebou pro všechny případy nějaké zdravé tyčinky, lisované ovoce, ořech a nebo krekry, kterými rychle zaženete drobnou nevolnost. Možná vám také na malé nevolnosti pomohou zázvorové bonbony či lízátka, nebo jiné přírodní alternativy.

3) Zajděte si na masáž

Domluvte si masáž u odborníka nebo ve specializovaném salónu, pokud se těhotenské masáž dělá dobře, nemůže uškodit. Rozhodně ale poslouchejte své tělo. Některé ženy také před porodem absolvují návštěvu u chiropraktika, který jim „srovná“ tělo do správných úhlů, uvolní zatuhlá místa a připraví jej na pohodovější porod. Masáž nohou, které jsou v těhotenství více zatížené, vaše tělo jistě ocení také.

4) Zajděte si na manikúru nebo pedikúru

Často se během těhotenství ženy necítí 100% samy sebou. V těle probíhá spousta změn a vlivem hormonů se mění struktura pleti, vlasů i nehtů. Každopádně je to pravý čas na to se trochu rozmazlovat. Určitě se budete cítit po manikúře lépe, navíc je to čas, který sama pro sebe potřebujete. A buďte v klidu, v pozdějších stádiích těhotenství se stejně k péči o chodidla přes rostoucí bříško hůře dostanete, takže proč si péči o ně neužít rovnou.

5) Kupte si těhotenský polštář

Řada kojicích polštářů, které využijete později je ideální na spaní. Tyto polštáře vám mají ulevit ve vaší oblíbené spací poloze. Na nic nečekejte a kupte si jej co nejdříve.

6) Nechce si pomáhat

Zapomeňte na to, že musíte být super žena a musíte všechno zvládnout sama. Je úplně v pořádku, že lidé okolo vás ví, že jste těhotná, berou na vás ohledy a chtějí vám pomoci. A je úplně v pořádku tuto pomoc přijmout. Pro vašeho partnera nebo partnerku bude určitě příjemné, že vám bude moci ulevit nebo se jinak zapojit, a tak se více přiblížit vám, vašim pocitům a prožívání společného se těšení na miminko. A je také dobré, je to naučit včas :-)

7) Připojte se do těhotenské skupiny

Svět sociálních médií vás může trochu zahltit, v množství informací občas zmást, ale na druhou stranu, kdo vás lépe pochopí a poradí vám než jiná těhotná žena, nebo zkušená dula. Získáte tak rozhodně hodně rad a možných pohledů, možná vám skupina pomůže v hledání vhodné porodnice, porodní duly/asistentky a nebo budoucího dětského lékaře. Pokud máte nějaké dotazy, můžete se také připojit k naší FB stránce Kurzovny.

8) Nachystejte si (mražené) jídlo do zásoby

Jestli máte čas a chuť pusťte se do přípravy jídel do zásoby. Můžete také zkusit několik domácích receptů na zavařované dětské přesnídávky, aspoň budete vědět, co přesně svému miminku dáváte. A co je týče jiného jídla, během šestinedělí oceníte, že si budete mít dostupné nějaké jídlo „na ohřátí“. Zapojte do této přípravy také své kamarádky! Je to skvělá příležitost, jak si dobře popovídat a zároveň něco i spolu navařit.

9) Začněte si psát těhotenský deník

A konečně i něco pro romantické duše. Kdy jindy začít se zaznamenáváním prvních pocitů, pohybů, myšlenek, nápadů a vtipných situací než právě teď. Pokud se pustíte i do dalšího miminka, bude pro vás určitě zábavné a prospěšné sledovat, jak se vaše pocity a názory měnily. Vtipné historky pak oceníte během vyprávění o těhotenství, až se vás na ně váš drobek zeptá. A o první dojáky taky nouze nebude.

Můžete k tomuto účelu využít jakýkoliv deník, nebo třeba právě ten náš z lotosových listů, jak příhodná analogie s budoucím porodem. A pokud nemáte inspiraci o čem psát, téměř v každém knihkupectví najdete těhotenské deníky.

10) Nechte se ostříhat

Pokud máte pocit, že se vaše vlasy zbláznily, tak buďte v klidu, nejste jediná. Péče o ně je jiná a i kvalitní střih bude nutností. Dopřejte si trochu rozmazlování a nechte se v kadeřnictví pohýčkat. Nějakou dobu po porodu také možná nebudete mít chuť někam jít, nebo na to nebude síla, takže včasné stříhání vám prodlouží čas do další návštěvy.

11) Těhotenská jóga a cvičení

Nakolik se cvičení během těhotenství obtížnější, je velmi zdravé a důležité zatěžované partie správně protáhnout, prohřát a posílit. Těhotenská jóga je ideální protahující pomalé cvičení. Uvolněná pánev, správné dýchání a energetická rezerva budou nezbytným pomocníkem při přirozeném porodu. Máte-li možnost a energii i na něco dalšího, doporučujeme chůzi nebo mírný běh alespoň 20 minut denně. I kdyby jste před těhotenstvím necvičila, udělejte si čas nyní. Pravidelný návyk vám také pomůže během zotavovacího období po porodu. Relaxační cvičení typu jogy skvěle uvolní vaši mysl a pomůže přijmout měnící se stav. Pokud nemáte šikovné studio někde poblíž, zkuste se inspirovat na Youtube.

12) Napusťte si vanu plnou bublinek

Do vany si napusťte trochu méně vody a hlavně o něco více chladnější, než obvykle. Teplá voda a relaxace uleví vašim oteklým kotníkům, napnuté páteři a aromaterapeutická vůně během koupání také není k zahození. Nebo dáváte raději přednost solné koupeli bez vůně, nebo ošetřujícím koupelím na vyživení měnící se pokožky? Vyzkoušejte tu variantu, která je vám příjemná právě teď.

13) Jděte na oběd nebo odpolední „kafíčko“ s přáteli

Vyrazte ven za přáteli, přijdete na jiné myšlenky a dozvíte se jistě plno nevyžádaných rad. :-) Nebuďte zavřená doma i když vám není zrovna nejlépe, naplánujte si příjemné chvilky a kdo ví, třeba vám drobné popovídání pomůže zapomenout, že vám zrovna dnes nebylo nejlépe.

14) Běžte na těhotenské a předporodní kurzy

Je čas na to se vzdělat a rozhodnout, jak chcete, aby vaše těhotenství a především porod probíhal. Navštivte lekce, jak na zdravé těhotenství, přirozený porod, přebalování, nošení nebo kojení. I když se pro všechny varianty nakonec nerozhodnete, aspoň budete vědět, co za možnosti jsou, a co můžete čekat a chtít například od sestřiček a doktorů v nemocnici. Potkáte spoustu inspirativních žena a třeba si právě díky kurzu najdete dulu nebo jiného odborníka, kterého se budete moci zeptat, až si nebudete vědět rady.

15) Nechte se vyfotit

Ačkoliv se nemusíte cítit nejkrásnější, nechte si během těhotenství udělat profi fotky. Nemusíte je nikde sdílet, ani se jimi chlubit, každopádně mějte na paměti, že čas nevrátíte a možná někdy v budoucnu se k nim budete chtít vrátit. A děti, ty fotky, kdy byly ještě v bříšku, prostě milují. Možná až jim jednou budete vysvětlovat, jak těhotenství a porod funguje, budou všechno díky těmto fotografiím mnohem více chápat.

Doma si také můžete sama v pravidelných intervalech fotit rostoucí bříško a udělat si sama pro sebe nebo miminko kompilaci fotek, nebo fotky připojit do vašeho těhotenského deníku.

16) Nechte si udělat 3D ultrazvuk

Nemusíte jich mít tuny, ale jeden kvalitní ultrazvuk stojí za to mít. Ultrazvuk a krátké video z něho patří k nejdojemnější zážitkům z těhotenství. Vemte sebou partnera nebo partnerku a zapojte ho. A až budete prckovi vše ukazovat, můžete spolu zavzpomínat jak maličký nebo maličká byl/a.

17) Kupte si roztomilé a pohodlné těhotenské oblečení

Jsou dávno pryč doby, kdy oblečení pro těhotné ženy nebylo dostupné nebo bylo nevzhledné. Můžete se inspirovat u nás, na příjemné biobavlněné oblečení, nebo probrouzdejte jiné e-shopy s těhotenským oblečení z přírodních vláken. Poslední co si během nepříjemného pocení v létě nebo těhotenské vyrážky přejete, jsou umělá vlákna. Všelijaké rozšiřovače a nastavení vašeho stávající oblečení moc nedoporučujeme, raději investujte do pohodlných kalhot se gumou či těhotenským pasem, volnějších svršcích, šatech univerzálního střihu, který využijete i po těhotenství a případně se podívejte po těhotenské pásu, který uleví vašim zádům. Většina těhotenského oblečení je také rovnou kojicí, zaměřte se proto při výběru i na tyto funkce.

18) Pořiďte si monitor srdeční činnosti miminka

Mrkněte na české i zahraniční e-shopy a pokud vám to dovoluje finanční situace, pořiďte si domů monitor srdeční činnosti miminka. Možná je to zbytečnost navíc, každopádně je super cool, když můžete poslouchat vaše miminko, kdykoliv chcete. Ze začátku může být obtížnější srdeční činnost zachytit, ale v pozdějších stádiích těhotenství to bude hračka. Můžete se tak nejen přiblížit k sobě navzájem v rámci rodiny, ale také miminko „představit“ svým přátelům nebo příbuzným, kteří žijí daleko. Monitor jde také nahrávat a uchovat si tak další vzpomínku na tento úžasný čas.

19) Baby party

Pokud vás baví pořádat párty s odhalením pohlaví miminka, vykašlete se na předsudky a pozvěte přátele na návštěvu. Může to být velká i malá sešlosti, každopádně si dejte čas a vymyslete nějaký originální způsob, jak pohlaví miminka odhalíte. Můžete také spojit tuto příležitost s předporodním setkáním spojeným s dárky a nebudete jej muset dělat, až se už možná budete cítit unavená a vysátí podlahy bude otázkou akrobatického cvičení.

20) Přečtěte si knihy o těhotenství a porodu

Ať už jste pečlivka nebo raději necháváte věci plynout, určitě pro vás budou informace o průběhu těhotenství přínosné. Možná se vám zdá, že se s vašim tělem ještě nic moc neděje, nebo že miminko je centimetrový červík, ale vězte, že se nejen ve vašem nitru děje spousta zajímavých věcí. Dozvíte se více o sobě, o fyziologických změnách a možných řešeních právě vzniklý zdravotních zádrhelů. Využijte také čas na to přečíst si zkušenosti žen s jejich porodem.

21) Parkujte na místech vyhrazených pro těhotné ženy

Jsou tam pro vás, aby jste měla větší pohodlí, tak na ně nezapomínejte a nestyďte se je využít.

22) Pusťte se do dekorace pokojíku

Probuďte své kreativní já! Inspirujte se v naší nabídce dřevěných hraček, papírových lampiček, závěsných kolotočů a nervy zachraňujících houpaček pro miminka. Probrouzdejte internet, Pinterest, nápady, inspirace, knihy, časopisy a nachystejte vašemu miminku ten nejkrásnější pokojík nebo koutek na světě.

23) Ušijte si nebo si kupte porodní šaty

Do porodnice oceníte pohodlné šaty/noční košili. Můžete si na ni vyšít milý vzkaz nebo se inspirujte v porodním Bondtriku. I v porodnici můžete vypadat mile. Během výroby můžete zase v klidu popřemýšlet o budoucím porodu.

24) Najděte si nový koníček

Možná to zní trochu šíleně, že by jste si během těch všech příprav a změn měla najít nějaký nový koníček, ale je to úžasný nápad. Nejen jako inspirace pro vaše dítě, navíc můžete mít tento koníček navždy spojený právě s vaším porodním příběhem. Určitě se vám bude hodit kurz šití, nebo nějaké vyrábění, keramika nebo něco co potom můžete dělat a tvořit spolu. Možná také během vašeho těhotenství budete muset hodně ležet, takže pustit se do háčkování nebo pletení bude fajn příležitost jak čas efektivně strávit.

25) Vyberte si jména a podívejte se do vaší rodinné historie

Třeba jméno nakonec vyberete jiné, ale právě hledání jména pro vaše miminko je nejzábavnější věc na celém těhotenství. Podívejte se, jaká jména se vám líbí a co znamenají. Rozšíření rodiny vaší rodiny o nového člena je také ideální příležitost dozvědět se něco více o historii celé rodiny a třeba vytvořit i rodinný strom. Možná budete překvapena, co vám poví vaše maminka, nebo babička, když se je na jejich těhotenství a porod zeptáte.

26) Dívejte se na dojáky i poučné dokumenty

Kapesníky sem! Hormony v akci! A pak trochu poučných dokumentů na které se má smysl dívat právě když jste těhotná. Takže nohy nahoru a hurá do toho.

27) Snažte se ignorovat nevyžádané rady

Včetně tohoto článku dostanete mnoho rad, o které jste nestála, a která vám přátelé a rodiny prostě musí sdělit. Bude možná trochu obtížně si vyhradit svoje místo a nebo se je naučit prostě ignorovat. Mějte na paměti, že Vy jste matka, chcete přirozeně pro své miminko to nejlepší a až se spolu setkáte, máte právo se věci rozmyslet, dělat spolu chyby a dělat si věci po svém.

28) Porozhlédněte se po porodní asistentce nebo dule, nachystejte se do porodnice

Dejte si pár schůzek, naplánujte si věci v čas (nikdy nevíte, jestli nebudete rodit předčasně) a v klidu proberte všechny možnosti, jakou pomoc a jakou roli od porodní duly čekáte. Udělejte si porodní plán, zvažte všechny výhody a nevýhody porodu doma a v nemocnici.

Existuje mnoho seznamů, co je do porodnice vhodné mít, jistě jich najdete na internetu mnoho. Využít můžete také předchystaných porodních balíčků.

29) Nakupte dětské oblečení

Je čas na roztomilá bodýčka, mini čepičky, super malé rukavičky, kalhoty, šatičky nebo jiné oblečení. Rozhodně doporučujeme oblečení z přírodní certifikovaných vláken, protože se na jejich výrobu spotřebovává méně chemie a jsou protialergická. Na praní dětského oblečení (ať už nového nebo darovaného) jsou vhodné speciální jemné prací prostředky, doporučujeme začít s těmi z eko-řady. Naše nabídka dětského biobavlněného oblečení od prvních dnů je zde.

30) Nezapomeňte se smát

Ať už bude vaše těhotenství náročné nebo pohodové, přejeme vám, aby jste se nezapomněla smát, nejen sobě, ale i světu okolo vás a zachovala si tak zdravý nadhled.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz